Diyarbakır kuru koşullarında farklı doz ve zamanlarda yapraktan üre uygulamalarının buğdayda verim ve verim unsurlarına etkileri
Effects of different doses and times aplications of foliar urea on yield and yield component of wheat in dry conditions of Diyarbakır
  1. Tez No: 436546
  2. Yazar: ABUZER CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET EŞREF İRGET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Diyarbakır-Çermik kuru koşullarında yetiştirilen 1 ekmeklik (Pehlivan) ve 1 makarnalık (Tüten 2002) buğday çeşidine farklı konsantrasyon (% 0-1-2-3 ve 4 ) ve farklı zamanlarda (kardeşlenme, sapa kalkma, kardeşlenme + sapa kalkma) yapraktan üre uygulamasının verim, azot ile beslenme ve kimi kalite kriterlerine olan etkilerini ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları her iki çeşitte de yapraktan % 4 konsantrasyonunda ürenin kardeşlenme + sapa kalkma dönemlerinde toplamda 2 kez uygulanmasının incelenen parametreler açısından en etkin uygulama olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate of foliar urea aplications on wheat yield, quality and N nutrition. In this context a field experiment was conducted with 4 urea concentrations (control-1-2-3-4%) and 3 different times (tillering, stem elongation, tillering + stem elongation) using one bread (Pehlivan) and durum wheat (Tüten 2002) as a metarial under dry conditions of Diyarbakır-Çermik. Results revealed that foliar 4% urea aplication at tillering + stem elongation stage totally two times was the most effective aplication for all examined parameters.