Perflorooktan sülfonatlı bileşiklerin deniz kestanesi embriyo gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of perfluorooctane sulfonate compounds on the embryonic development of sea urchin
  1. Tez No: 291068
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İnsan aktiviteleri sonucunda, çevremiz her geçen gün gittikçe artan konsantrasyonda organik ve inorganik kirleticilere maruz kalmaktadır. Bu kirlilikte, perflorlu bileşikler önemli bir yer tutmaktadır sucul ekosistemler açısından büyük risk oluşturmaktadır. Perflorlu bileşiklerden Perflorooktan sülfanat (PFOS) ve Perflorooktan sülfonil florit (POSF) sanayide sentezlenmiş ve büyük miktarlarda üretilen kimyasallardır. Bu çalışma PFOS ve POSF'in deniz kestanesi Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816) embriyo gelişimi üzerine etkilerini belirlemek üzere yürütülmüştür ve bu etkileri belirlemek için deniz kestanesine her bir kimyasaldan 5 farklı konsantrasyon uygulanmıştır. Sonuç olarak POSF'in deniz kestanesi embriyosu üzerine 1,074 mg/l EC50 değeriyle PFOS (EC50: 1,795 mg/l)' dan daha toksik olduğu belirlenmiş ve her iki kimyasalın deniz kestanesi embriyosu ve larvaları üzerine zararlı etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our environment has been affected by increasing concentration of organic and inorganic pollutants from andropogenic sources. Perfluorinated compounds are important source of pollution and they are major risks for the aquatic ecosystems. Perfluorooctane sulfonate (PFOS) and Perfluorooctane sulfonyl fluoride (POSF) are both industrially synthesised perfluorinated chemicals and they produced in substantial amounts. The aim of this study is to determine the effects of PFOS and POSF on embryonic development of sea urchin Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816). For this purpose the embrios were exposed to five different concentrations of each chemicals and the effects were evaluted as several embrionic defects. As a result, POSF was more toxic than PFOS (EC50: 1,795 mg/l) on sea urchin embryo as the EC50 is 1,074 mg/l and also both of the chemicals were harmful on the embryonic depelopment of sea urchin (Paracentrotus lividus) in the sense of whole embryo and cellular level.