Türkiye'de dağılış gösteren bazı kertenkelelerde ektoparazit yaşayan akarlar (Arachnida: Acarina)
Ectoparasit living mites on some lizard which distributed in Turkey (Arachnida: Acarina)
- Tez No: 436568
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye'de 2009-2014 yılları arasında yapılan çalışmalarda toplanan 58 türe ait 1431 kertenkele örneği incelenmiştir. Bu kertenkelelerin 38 türünde 22 akar türü ve toplam 1581 akar örneği saptanmıştır. Tespit edilen türlerin takımlara dağılımı: Ixodida takımına ait Ixodidae familyasından 4 tür (Heamaphysalis concinna, Hyalomma aegyptium, Rhipicephalus calcaratus, Ixodes ricinus), Acaridida takımına ait Acaridae familyasından 2 tür (Tyrophagus putrescentia, Acarus farris), Glycyphagidae familyasından 1 tür (Lepidoglyphus destructor), Actinedida takımına ait Pterygosomatidae familyasından 4 tür (Geckobia turkestana, Geckobia tarantula, Pimeliaphilus desertus, Geckobia sp.), Tetranychidae familyasından 1 tür (Petrobia latens), Anystidae familyasından 1 tür (Erythracarus parietinus), Trombiculidae familyasından 5 tür (Lacertacarus similis, Lacertacarus callosus, Matacarus demrei, Matacarus sp., Neotrombicula sp.), Gamasida takımına ait Macronyssidae familyasından 3 tür (Ophionyssus saurarum, Ophionyssus natricis ve Ophionyssus sp.), Laelaptidae familyasından 1 tür (Haemolaelaps sp.) şeklindedir. Bu türlerden, Geckobia turkestana, Geckobia tarantula, Pimeliaphilus desertus, Erythracarus parietinus; Lacertacarus similis, Lacertacarus callosus ve Ophionyssus saurarum türleri Türkiye'deki kertenkelelerde ilk kez tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin morfolojik özellikleri, çeşitli vücut kısımlarının ölçümleri, şekilleri, fotoğrafları ve teşhis anahtarları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1581 Acari specimens have been collected from 58 lizard species between 2009 and 2014 in Turkey. In 38 lizard species, 22 mite species have been found with a total of 1581 specimens. Distributions of identified species across different orders are: 4 species from Ixodidae family belonging to Ixodida order (Heamaphysalis concinna, Hyalomma aegyptium, Rhipicephalus calcaratus, Ixodes ricinus), 3 species from Acaridae family belonging to Acaridida order (Tygophagus putrescentia, Acarus farris, Lepidoglyphus destructor) 4 species from Pterygosomatidae family belonging to Actinedida order (Geckobia turkestana, Geckobia tarantula, Pimeliaphilus desertus, Geckobia sp.) 1 species from Tetranychidae family (Petrobia latens), 1 species from Anystidae family (Erythracarus parietinus) 5 species from Trombiculidae family (Lacertacarus similis, Lacertacarus callosus, Matacarus demrei, Neotrombicula sp., Matacarus sp.), 3 species from Macronyssidae family (Ophionyssus saurarum, Ophionyssus natricis, Ophionyssus sp.), 1 species from Laelaptidae family (Haemolaelaps sp.) belonging to Gamasida order. Geckobia turkestana, Geckobia tarantula, Pimeliaphilus desertus, Erythracarus parietinus; Lacertacarus similis, Lacertacarus callosus, Ophionyssus saurarum species have been identified in Turkish lizard for the first time. Morphological characteristics of the identified species have been investigated. Several body parts of identified species have been measured, photographed and identification keys are given.