Türkiye'de dağılış gösteren hydropsychıdae curtıs, 1835 (ınsecta, trıchoptera) familyasının bazı larvalarının morfolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the morphological characteristics of some larvae of hydropsychidae curtis, 1835 (insecta, trichoptera) family, which distribution in Türkiye
  1. Tez No: 954647
  2. Yazar: FATMA NUR VARICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki akarsu ve göllerden toplanan Trichoptera takımına ait Hydropsychidae familyası larvalarının morfolojik özelliklerinin belirlenmesini ve coğrafi dağılımlarının ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen“Türkiye'de Referans İzleme Ağının Kurulması Projesi”kapsamında 2017–2019 yılları arasında 25 farklı havzadan toplanan bentik makroomurgasız örnekleri arasından Hydropsychidae familyasına ait 7.682 larva incelenmiştir. Örnekler Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi Entomoloji Laboratuvarı'nda muhafaza edilmiştir. Çalışmada Diplectrona (1 tür), Cheumatopsyche (2 tür) ve Hydropsyche (12 tür) cinslerine ait toplam 15 tür tespit edilmiştir. Türlerin morfolojik özellikleri stereomikroskop altında detaylı şekilde incelenmiş, ayırt edici karakterleri fotoğraflanmış ve karşılaştırmalı tablolar hazırlanmıştır. Ayrıca, her bir türün toplandığı lokasyonlar coğrafi koordinatları ile birlikte ArcGIS 10.5 programı kullanılarak haritalanmıştır. Elde edilen veriler, Türkiye'deki Trichoptera faunasına katkı sağlamakta ve özellikle larva dönemine yönelik tanımlamaların önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, hem sistematik biyoloji hem de biyolojik izleme uygulamaları açısından önemli bir kaynak niteliğindedir. ANAHTAR KELİMELER:Trichoptera, Hydropsychidae, habitat, larva, teşhis ANAHTAR KELİMELER:Trichoptera, Hydropsychidae, habitat, larva, teşhis
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the morphological characteristics and geographical distribution of larvae belonging to the Hydropsychidae family within the order Trichoptera, collected from rivers and lakes across Türkiye. A total of 7.682 Hydropsychidae larvae were examined from benthic macroinvertebrate samples collected between 2017 and 2019 as part of the“Establishment of a Reference Monitoring Network in Türkiye”project conducted by the General Directorate of Water Management, Ministry of Agriculture and Forestry. The specimens were preserved and studied at the Entomology Laboratory of Kastamonu University, Faculty of Science. In the study, 15 species were identified, including 1 species from the genus Diplectrona, 2 species from Cheumatopsyche, and 12 species from Hydropsyche. Morphological features were examined in detail under a stereomicroscope, diagnostic characters were photographed, and comparative tables were prepared. The distribution of each species was mapped using ArcGIS 10.5 software based on geographical coordinates. The findings contribute to the knowledge of Türkiye's Trichoptera fauna and emphasize the importance of larval-stage identifications. This study provides valuable data for both systematic taxonomy and biological monitoring applications. KEYWORDS:Trichoptera, Hydropsychidae, habitat, larvae, identification