Musmulanın (Mespilus germanica L.) celikle çogaltılmasi
Propagation of medlar by cuttings (Mespilus germanica L.)
- Tez No: 436591
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
2014-2015 yillari arasında yürütülen bu calısmada, musmulanin celikle cogaltilma olanaklarinin arastirilmasi amaclanmıstir. Calısmada Samsun-Tekkeköy ilcesinde belirlenen 1, Trabzon-Sürmene ilcesinde belirlenen 10 ve Trabzon-Tonya ilcesinde belirlenen 8 genotipin celikleri materyal olarak kullanilmistir. Calışma sonucunda, Tekkeköy genotipine ait odun celiklerinde sadece 5000 ppm IBA uygulamasinda % 4.44 köklenme oldugu, yesil ve yari odun celikler ile diger dozlarda ise köklenme olmadıgı; 2, 9, 11, 15 ve 17 nolu Sürmene genotiplerinin yeşil celiklerinde 5000 ppm IBA uygulamasinda, sirasiyla % 50, % 33.33, % 33.33, % 33.33 ve % 33.33 oranlarinda köklenme oldugu, diger genotiplerde (6, 7, 11, 16 ve 19 nolu genotipler) ve odun celiklerinde ise köklenme olmadıgi; 1, 5, 19, 20 ve 21 nolu Tonya genotiplerinin yesil celiklerinde 5000 ppm IBA uygulamasinda, sirasiyla, % 20.00, % 33.33, % 33.33, % 20 ve % 40.00 oranlarinda köklenme oldugu, diger genotiplerde ise (9, 10 ve 25 nolu genotipler) köklenme olmadıgı belirlenmistir. Celiklerde yeterli köklenme elde edilemediginden, köklenme oranlari disindaki parametreler (canlilik orani, en gelismis kök uzunlugu, en gelismis kök çapi, kök yas agirligi, kök kuru agırligi, kök sayisi ve kök kalitesi) degerlendirilememis ve istatistik analiz de yapilamamıstir. Sonuc olarak, musmula celiklerinin IBA ile köklendirilmesinin zor oldugu fakat hormon, doz, genotip ve cesit bazında daha kapsamli calismalarinin yapilmasinin yararli olacagı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study that was carried out between 2014 and 2015 years, it was aimed to investigate the possibilites of propagation by cuttings of medlar. In the experiment, cuttings of a genotype from Tekkeköy County (Samsun province of Turkey), 10 genotypes from Sürmene County (Trabzon province of Turkey), and 8 genotypes fromTonya County (Trabzon province of Turkey) were used as material. As the result of the study, in hardwood cuttings of Tekkeköy genotype was observed 4.44 % rooting for 5000 ppm IBA, and no root formation were observed in softwood and semi-hardwood cuttings, and the other doses; in the 2, 9, 11, 15 and 17 numbered Sürmene genotypes, rooting rates at 5000 ppm IBA for softwood cuttings were 50 %, 33.33 %, 33.33 %, 33.33 % and 33.33 %, respectively, and no rooting in the other genotypes (6, 7, 11, 16 and 19) and in hardwood cuttings; in the 1, 5, 19, 20 and 21 numbered Tonya genotypes, rooting rates at 5000 ppm IBA for softwood cuttings were 20.00 %, 33.33 %, 33.33 %, 20 % and 40.00 %, respectively, and no rooting in the other genotypes (9, 10 and 25). The other parameters except of rooting rate (viability rates, the most developed roots in both length and width, fresh root weight and dry weight, lateral root nember and root quality) have not been studied due to sufficient data can not be achieved, and also statistical analysis could not be done. In conclusion, it may say that propagation by cuttings of medlar is difficult but it would be beneficial to conduct comprehensive studies based on hormon, dose, genotype and cultivar.