Sakarya ili Karasu ilçesinde yetişen muşmula (Mespilus germanica l.) genotiplerinin pomolojik ve biyokimyasal özellikleri
Pomological and biochemical characteristics of medlar (Mespilus germanica l.) genotypes grown in Karasu district of Sakarya province
  1. Tez No: 1017515
  2. Yazar: NURŞEN ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAD MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Karasu ilçesine bağlı çeşitli mahallelerde doğal olarak yetişen muşmula (Mespilus germanica L.) genotiplerinin pomolojik ve biyokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla 2021–2022 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmanın ilk yılında 70 genotip incelenmiş, meyve ağırlığı ve tartılı derecelendirme sonuçlarına göre 20 genotip ümitvar olarak seçilmiştir. İkinci yılda ise bu genotipler üzerinde daha ayrıntılı analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, incelenen genotipler arasında meyve ağırlığı, boyut özellikleri, çekirdek oranı ve meyve eti sertliği gibi pomolojik özellikler bakımından önemli farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Benzer şekilde suda çözünür kuru madde miktarı, asitlik, pH, antioksidan kapasite, toplam fenolik ve antosiyanin içerikleri gibi biyokimyasal özellikler açısından da geniş bir varyasyon tespit edilmiştir. Özellikle antioksidan kapasite ile fenolik bileşikler bakımından belirlenen yüksek değerler, muşmulanın besin değeri açısından önemli bir tür olduğunu desteklemektedir. Araştırma sonuçları, muşmulanın genetik çeşitlilik bakımından zengin bir yapıya sahip olduğunu göstermekte ve elde edilen bulgular literatürde bildirilen yüksek fenolik bileşik ve antioksidan içeriği ile uyumlu bulunmuştur. Sonuç olarak, belirlenen 20 ümitvar genotipin hem meyve kalite özellikleri hem de biyokimyasal içerikleri açısından gelecekte yürütülecek ıslah çalışmaları için önemli bir genetik kaynak oluşturduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2021 and 2022 to determine the pomological and biochemical characteristics of medlar (Mespilus germanica L.) genotypes naturally grown in various neighborhoods of the Karasu district. In the first year of the study, 70 genotypes were examined, and 20 promising genotypes were selected based on fruit weight and weighted grading results. In the second year, more detailed analyses were carried out on these selected genotypes. The findings revealed significant differences among the examined genotypes in terms of pomological characteristics such as fruit weight, size attributes, seed ratio, and flesh firmness. Similarly, a wide variation was observed in biochemical properties, including soluble solid content, acidity, pH, antioxidant capacity, and total phenolic and anthocyanin contents. The high values determined, particularly in terms of antioxidant capacity and phenolic compounds, support the importance of medlar as a nutritionally valuable species. The results of the study indicate that medlar has a rich genetic diversity, and the findings are consistent with the literature reporting high levels of phenolic compounds and antioxidant capacity in this species. Consequently, the 20 promising genotypes identified in this study are considered to represent an important genetic resource for future breeding programs in terms of both fruit quality traits and biochemical composition.