Değişik ekim normları ile sıra arası mesafelerin kılçıksız brom (bromus inermis leyss)'un tohum verimi ile diğer bazı özelliklerine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 4366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
- 30 - 7. ÖZET 1987 yılında E. Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında yürütülen bu araştırmada iki ekim normu (1500 gr/da-20GQ gr/da) ile üç değişik sıra arası mesafenin kılçıksız brom (Brotnus inermis Leyss.) 'un tohum verimi ve ilgili diğer bazı karakterlere etkisi incelenmiştir. 4. tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre kurulan parsellerde 1906-Kasım ayında agronomik işlemlere başlanmış, 21 IMisan'da başaklanma başlangıcı tesbit edilmiş 24 Mayıs 1987'de ise hasat olgunluğu belirlenerek her parselde 2 sırada 1 ? er m.'lik bölüm biçilerek örneklenmiştir. Örnekler üzerinde; sap sayısı, başak uzunluğu, başakta tohum verimi, 1000 dane ağırlığı, tohum verimi ve saman verimi değerleri belirlenmiş, gereken değerler dekara verim alarak ifade edilmiştir. E. Ü. Bilgisayar Merkezinde yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler, ele alınan faktörlerden sıra arası mesafelerin tüm özellikleri önemli düzeyde etkilediğini, 1000 dane ağırlığına ise etki yapmadığını ortaya koymuştur. 1500 ve 2000 gr/da'dan oluşan ekim normları ise hiç bir özellik üzerinde önemli etki yapmamış, bu sonuçlara göre de aşırı tohum kullanmayı önleyecek şekilde 1500 gr/da tohum kullanmanın en iyisi olduğu belirlenmiştir. 20, kU ve 60 cm.'lik sıra arası mesafelerde ise tüm uygulamaların farklı etkisi dikkati çekmiş, kO cm.'lik uygulama en başarılı sonucu vermiştir. Buna göre Ege sahil kuşağında kılçıksız bromu tohum olarak üretirken 1500 gr/da tohumluğu kD cm. sıra arası uzaklıkta ekmenin en iyisi olduğu inancındayız.
Özet (Çeviri)
- 31 - SUMMARY In this research which was conducted in the experi mental fields Df the Dept. Df field crops, Aegean Univ. Agric. Faculty in 1987, the effect cf tun different seed rates and three different rou spacings an the seed yield and other related characteristics of smooth brome grass (Bromus inermis Leyss.) were unvestigated. Agronomical studies were commenced in November 1986 and early heading stage was determined at the date of 21.it. 1987 and at fully warturing stage two 1 m. sections of the seed crop rows were sampled by cutting from the plats which were designed in randomized complete block design with four replications the characteristics of number of slems, panicle length, seed yield per panicle, thousend kernel weight, seed yield and straw yield were determined from the samples and some properties were expressed as yield per decar if it is necessary. The results obtained from the statistical analysis being done by means of devices located in Institute of Computer Research Center of Aegean University showed the significent effects of the row spacing on all the characte ristics examined but not on the 1GDQ kernel weight. Since the seed rates represented by 15D0 gr/da and 2DDD gr/da were not effective on any characteristic, considering this phenomena, it was concluded that 15QG gr/da seed rate was the best choice in terms of economical seed use. It was also noticed that all treatments were signifi cantly effective in row spacings including 20 cm., ^0 cm. and 60 cm. row widths and ^0 cm. gave the most succeful result. According to these findings it was proved that ^0- 32 - cm. row width uiith 15DQ gr/da seed rate uas the best treatment fur brome grass seed crop under the ecological conditions of Aegean Sea belt.