Eskişehir'deki jipsli ve marnlı toprakların flora ve vejetasyonu
Eskişehir on gypsum and marl soil flora and vegetation
  1. Tez No: 436613
  2. Yazar: DERVİŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Araştırma alanı Eskişehir sınırları içerisinde yer alan jipsli ve marnlı toprakların bulunduğu alanları kapsamaktadır. Davis'in kareleme sistemine göre araştırma alanının büyük bir bölümü B3 karesinde yer almaktadır. Floranın belirlenmesi için 2012-2015 yılları arasında araştırma alanından 1750 örnek toplanmıştır. Floristik liste hazırlanırken APG III sistemi izlenmiştir. Yapılan teşhisler sonucunda; 72 familyaya ait 354 cins, 673 tür ve toplam 738 takson tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan bitki örneklerinden 738 takson Spermatophyta divizyosuna aittir. Alandaki toplam taksonların 42'si (% 5.6) Akdeniz elementi, 152'si (% 20.6) İran-Turan elementi, 38'i (% 5.1) Avrupa-Sibirya elementi, 1,'i (% 0.1) Karadeniz elementi, 27'si (% 3.6) D. Akdeniz elementi ve 478'i (% 64.7) çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen taksonlardır. Araştırma alanında 129 (% 17.5) endemik takson bulunmuştur. Vejetasyon Braun-Blanquet (1932) metoduna göre araştırılmış olup 7 bitki birliği tanımlanmıştır. Tespit edilen birlik bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve bağlı oldukları üst birimler aşağıdaki gibidir: Sınıf: Astragalo-Brometea (Quezel, 1973) Ordo: Onobrychido armenae-Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoglu, Quézel Alyans: Artragalo karamasici- Gypsophilion eriocalycis Quézel et Demirörs 1984 1.Birlik: Saponario kotschyii-Aethionemetum dumani ass. nova 2.Birlik: Salvio wiedemannii-Artemidetum campestrii ass. nova 3.Birlik: Anthemido gypsicolae-Centauredetum niveae ass. nova 4.Birlik: Hedysario pestalozzae- Convolvuletum phrygiae ass. nova 5.Birlik: Paronychio caricae- Convolvuletum pulvinatii ass. nova 6.Birlik: Lino cariensae- Fumanetum paphlagonicae ass. nova 7.Birlik: Gypsophilo viscosae-Thymetum longicaulii ass. nova
Özet (Çeviri)
The investigation area covers gypsum and marl soils reside in the border of Eskisehir. It occurs in the B3 square according to the grid system of P.H. Davis. To investigate the flora, 1750 specimens have been collected during the field seasons of 2012- 2015. The specimens have been prepared according to the relevant herbarium techniques. The floristic list follows the APG III. At the end of identifications of the specimens 738 taxa belonging to 354 genera (72 family) have been determined. Phytogeographical distribution of the taxa are Irano- Turanian (20.6 %), Mediterranean (5.36 %), East Mediterranean (3.6 %) and Euro- Siberian (5.1 %) with their percentage of. Pluriregional or phytogeographically unknown taxa is 64.7 %. The endemism ratio of the areas is 17.5 %. One taxa are new record for the B3 square. The vegetation of the area was studied according to Braun-Blanquet approach and classified into 7 associations. All associations are new for science. Associations and their higher units are as follows: Class: Astragalo-Brometea (Quezel, 1973) Order: Onobrychido armenae-Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoglu, Quézel Alliance: Artragalo karamasici- Gypsophilion eriocalycis Quézel et Demirörs 1984 1.Association: Saponario kotschyii-Aethionemetum dumani ass. nova 2. Association: Salvio wiedemannii-Artemidetum campestrii ass. nova 3. Association: Anthemido gypsicolae-Centauredetum niveae ass. nova 4. Association: Hedysario pestalozzae- Convolvuletum phrygiae ass. nova 5. Association: Paronychio caricae- Convolvuletum pulvinatii ass. nova 6. Association: Lino cariensae- Fumanetum paphlagonicae ass. nova 7. Association: Gypsophilo viscosae-Thymetum longicaulii ass. nova