Postmodern tüketim ideolojisi perspektifinden dijital habercilik pratikleri
Digital journalism practices through the perspective of postmodern consumption ideology
- Tez No: 436630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAGÜL BEZİRGAN ARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde modernite ve postmodernite kavramları tartışılmıştır. İkinci bölümde ise tüketim kavramının gelişimi ve tüketim kavramının postmoderniteyle olan bağlantıları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde postmodern tüketim ideolojisi perspektifinden incelenecek olan dijital gazetelerin teknik ve ekonomik koşulları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, ana akım dijital gazetelerde yer alan haberlerin tüketim ideolojisi bağlamında nasıl oluşturulduklarına ilişkin sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen ana akım dijital gazeteleri içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz aşamasında kullanılan postmodern tüketim kategorileri Baudrillard'ın perspektifine dayalı olarak oluşturulmuşlardır. Aynı zamanda bu bölümde, dijital gazeteciliğin postmodern tüketim ideolojisinin üretimindeki rolünü ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Tüketim eski bir kavram olduğu kadar, toplumların değişim süreçlerine eş zamanlı olarak sürekli anlamı genişlemiş olan bir olgudur. Postmodern kültür içerisinde yeni bir anlam kazanan tüketim olgusu, modern sonrası toplumların postmodern tüketim toplumları olarak tanımlanmasına neden olmuştur. Bireylerin gündelik pratiklerini şekillendiren temel unsur olan tüketim değerlerinin oluşturulmasında ve yayılmasında kitle iletişim araçları büyük rol sahibidir. Kitle iletişim araçlarının en önemlilerinden olan gazetelerin dijital formları, diğer araçlar gibi tüketim değerleri ile iç içedirler. Buna rağmen dijital gazetecilik, bu perspektiften diğer kitle iletişim araçları gibi değerlendirilmemektedir. Çalışma, dijital haberciliğin çıktıları olan haberlerin diğer ana akım kitle iletişim ürünlerinde olduğu gibi postmodern tüketimin mantığına uyumlu bir şekilde üretildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of work, modernity and postmodernity concepts are discussed. In the second chapter, development of consumption concept and links of consumption concept with postmodernity are examined. In the third chapter, technical and economic condition of digital newspapers which examined from postmodern consumption ideology perspective are elaborated. The last chapter of the work, it is aimed to obtain the results on how the news are created based on consumption ideology in the mainstream digital newspapers. In this study, the most visited mainstream newspapers in Turkey are analyzed via content analysis. Postmodern consumption categories, used in the analysis phase, created based on Baudrillard's perspective. At the same time, in this chapter, it is aimed to reveal the role of digital journalism on producing postmodern consumption ideolgy. Consumption is an old notion as well as it's meaning has expanded continuously at the same time with process of development of societies. Consumption notion, gaining a new meaning through postmodern culture, caused to define societies after modern period as postmodern consumption societies. Mass communication tools have major role on the create and generalise to consumption values that main notion of shape of indıviduals daily practices. Digital newspaper forms as one of the most important mass media tools are interaction with consumption values like the other media tools. In spite of this, digital journalism is not be evaluated like the other mass media within this perspective. This study aims to prove that the news as the output of the digital journalism, such as the mainstream mass media products, created consonantly by the logic of the postmodern consumption