Parasal aktarım mekanizmasının monetarist yaklaşım açısından FAVAR yöntemi ile analizi
The analysis of the monetary transmission mechanism using the FAVAR method in terms of monetarist approach
  1. Tez No: 436631
  2. Yazar: MUSA ATGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASUH OĞUZHAN ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye, Meksika ve Endonezya'da Parasal aktarım mekanizması kanalları Monetarist yaklaşım açısından VAR (Vector Autoregressive) Modeli ve FAVAR (Factor Augmented Vector Autotoregressive) Modeli ekonometrik yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılan veri setleri, Türkiye için, 2002:Q1-2013:Q2 dönemi, Meksika için 2001:Q1-2013:Q1 dönemi, Endonezya için 2001:Q1-2013:Q1 dönemi esas alınmıştır. Çalışmada öncelikle her bir ülke VAR Modeli uygulaması için yukarıda ifade edilen dönemleri kapsayan ve para arzı değişkeninin dışsal olarak kabul edildiği Türkiye için altı değişkenli, Meksika ve Endonezya için beş değişkenli VAR modelleri tahmin edilmiştir. Sonrasında Türkiye uygulaması için ondokuz değişkenli, Meksika uygulaması için yirmiiki değişkenli ve Endonezya için onbeş değişkenli olmak üzere her üç ülke için FAVAR modelleri tahmin edilmiştir. VAR Modeli yöntemi ile elde edilen bulgular her üç ülkede de parasal aktarım mekanizması kanallarının kısmen işlediğine işaret eder iken, FAVAR yöntemi ile elde edilen sonuçlar parasal aktarım mekanizması faiz kanalının Endonezya'da kısmen çalıştığına işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, monetary transmission mechanism channels has been investigated by the VAR (Vector Autoregressive) Modeli and FAVAR (Factor Augmented Vector Autotoregressive) Model econometric methods in terms of Monetarist Approach in Turkey, Mexico and Indonesia. Data sets used are considered in this thesis the period 2002:Q1-2013:Q2 for Turkey, the period 2001:Q1-2013:Q1 for Mexico, the period 2001:Q1-2013:Q1 Indonesia. The first in thesis, there covering periods referred to above for the VAR Model application for three countries, VAR Models were estimated six variables for Turkey, five variables for Mexico and Indonesia. Afterwards the FAVAR Models were estimated for each of the three countries including nineteen variables for Turkey application, twenty two variables for Mexico application and fifteen variables for Indonesia. The findings obtained by the VAR Model method while indicating that the partial process of the monetary transmission mechanism channels in Turkey, Mexico and Indonesia, the findings obtained by the FAVAR Model method indicating works partial the monetary transmission mechanism interest channel in Indonesia.