Urla'da (İzmir) ikinci konutların turizm coğrafyası yaklaşımıyla değerlendirilmesi
Evaluating second houses in Urla (İzmir) by means of tourism geography approach
  1. Tez No: 436638
  2. Yazar: VOLKAN ZOĞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İkinci konutların etkileri, mekânsal dağılışları, uluslararası boyutu ve turizmde değerlendirilmesi farklı bilim dallarının araştırma konusu olmuştur. Coğrafyacıların da son dönemlerde konuyla ilgili çalışmaları mevcuttur. Bu araştırma, ikinci konutların sayıca fazla olduğu, günümüzde ise fonksiyonel ve mekânsal birtakım değişmelerin yaşandığı İzmir'in Urla ilçesinde gerçekleştirilmiştir. İzmir'in batısında, Ege Bölgesi'nin en büyük yarımadası olan Urla Yarımadası'nın ise merkezinde yer alan Urla, İzmir'in 30 ilçesinden biridir. İzmir kent merkezine 35 km. uzaklıktaki ilçenin doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun ilçeleri, kuzeyinde ve güneyinde ise Ege Denizi yer alır. Urla'nın nüfusu 2015 yılı itibariyle 60.750 kişidir. İzmir'in ilçeleri arasında nüfus büyüklüğü bakımından 19. sıradadır. Araştırma, Urla'da ikinci konutların gelişimi ve coğrafi dağılışı, ikinci konut yer seçiminde Urla'nın tercih edilmesinin nedenleri, ikinci konutların ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri, kullanım durumları ve turizmde değerlendirilmesinde ikinci konut sahiplerinin düşünceleri konularına odaklanmaktadır. Nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı araştırmanın ilk aşamasında 220 ikinci konut sahibine 35 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Ardından, 15 katılımcı ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Nitel veri toplama aşamasında, konutlarını turizmde değerlendirmek isteyen ve istemeyen konut sahiplerinin motivasyonlarını öğrenmek amaçlanmıştır. Bazı sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla (Airbnb ve Couchsurfing) konutlarını ziyaretçilerin kullanımına açmış olan kişiler de görüşmelere dâhil edilmiştir. Anketlerin analizi, ilgili istatistik programları aracılığıyla gerçekleştirilirken, görüşmelerden elde edilen yanıtlara içerik analizi yapılmıştır. Bulgular ile ilgili betimsel tablolar ve grafikler hazırlanarak, faktör analizi, ki-kare testi (X²) ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. İlgili analizlerin yapılmasının sebebi çeşitli değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin ve farklılaşmaların olup olmadığını açıklamaktır. Ankete katılanların büyük çoğunluğu (189 kişi) İzmir'de yaşamaktadır. Urla'nın tercih edilmesine ilişkin yapılan faktör analizi sonucunda, Urla'nın doğal çekicilikleri, fiziki yakınlık, sosyal ve ekonomik faktörler başlıkları altında değerlendirebileceğimiz 3 temel faktör ortaya çıkmıştır. Katılımcıların yarısına yakını (%43,5), ikinci konutlarına 16 yıl ve daha fazla süredir sahiptir ve katılımcıların yarıdan fazlası (%66,7) yıl boyunca 4-6 ay süreyle ikinci konutlarını kullandıklarını belirtmiştir. Konutlarını 3 aydan az kullanan katılımcıların oranı ise %25,1 olarak belirlenmiştir. Haziran (%91,9), Temmuz (%98,1) ve Ağustos (%96,7) ayları ikinci konutların en çok kullanıldığı aylardır. İkinci konutlarını kullanmadıkları dönemde turizmde değerlendirmek isteyenlerin sayısı 32 (%14,8)'dir. İkinci konutların Urla'ya etkileri konusunda, ekonomik konular (Urla Belediyesi'ne gelir kaynağı olması, yerel halka istihdam sağlaması, yerel ürünlere talebin artması) olumlu etkiler olarak öne çıkarken, tarım alanlarının daralması, doğal bitki örtüsünün zarar görmesi ve kalabalıklaşma olumsuz etkiler olarak katılımcıların odaklandığı problemler olmuştur. Görüşmeler sonucunda,“konutumu turistlerin kullanıma açmak isterim”yanıtını veren katılımcıların en temel motivasyonları yeni insanlar ve yeni kültürler tanımak, yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edinmek, bunları yaparken Urla'yı ve İzmir'i, o kentte yaşayan ve bölgenin kültürünü yakından bilen insanlar tarafından tanıtmaktır. Konutlarını turizme açma fikrine olumsuz yanıt veren katılımcıların temel gerekçeleri evimiz paylaşım için uygun değil, bize zor yetiyor ve eşyalarımı başkalarının kullanması beni rahatsız eder düşüncesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects, spatial distribution, international scope and tourism-related evaluations of secondary residences have been a subject of study for several lines of scientific disciplines. Geographers have also conducted studies on the issue in the recent period. This research was performed in Urla, where secondary residences are high in number, and where in certain functional and spatial changes have been experienced. In Western Turkey, Urla, placed at the center of the largest peninsula of Aegan Region, Urla Peninsula, is one of 30 counties in Izmir. Urla whose distance to Izmir's city center is 35 km, is surrounded by Güzelbahçe and Seferihisar in the east, by Çeşme in the west, by other counties of Karaburun in the north-west, and by the Aegan Sea in the north and south. Its population is estimated to be 60.750 inhabitants as of 2015 counts. By degree of number of habitants it ranks in the 19th place in terms of population. The research focuses on the thoughts of residence owners regarding topics of development and geographical distribution of secondary residences, the causes of Urla as a place of choice of secondary residences, economic, social and environmental effects of secondary residences, duration of usage and consideration of these residences in for touristic purposes. In the first stage of this study, where quantitative and qualitative data gathering methods have been employed, 220 secondary residences were given a questionnaire consisting of 35 questions. Following the survey, a more detailed interview were carried out individually with 15 participators. In the process of collection of qualitative data, the motivations of secondary residence owners were attempted to be learned who want or do not want to utilize their residence for touristic purposes. Individuals who opened their residence to the use of visitors through certain social networking sites (Airbnb and Couchsurfing) were also included in the study. While the analysis of the questionnaires were carried out through related statistics programs, a content analysis was made from the responses derived from the interviews. Descriptive table on the findings and graphics have been prepared and a factor analysis, x-square test (X²) and one way variant analysis were performed. The reason of for the related analyses is to explain whether statistically significant relations and differentiation have been occurring according to the variables. Most of the participants (189) are residents of Izmir. In the result of the factor analysis conducted in regards to choice of Urla as a place of secondary residence, 3 main factors have been revealed which can be evaluated under the titles of natural attractions of Urla, distance to city center, and socio-economic factors. Almost half of the participators (43%) have had their secondary residence for 16 years or more and more than half (66,7%) use their secondary residence for 4 to 6 months during a year. Those who use their residence for less than 3 months made up 25,1% of the total participants. June (91,9%), July (98,1%) and August (96,7%) are the months when the second residencies are used the most. Those who would like to utilize their assets for touristic purposes were numbered 32 (14,8%). With regards to effects of secondary residences on Urla, economic concerns (financial source of Urla Municipality, provision of employment for the local population and increase in demand for local products) were brought forth as positive effects, while diminishing agricultural space, harmful effects on natural vegetation and overcrowding were referred to as main problems participants focus on. In the outcome of the interviews, those who“would like to provide residence for tourists”were chiefly motivated by a desire to meet new people and cultures, form new friendships and acquaintances, and meanwhile to introduce Urla and Izmir through individuals who live in that city and are fairly acquainted with the culture of the region. Those who answered in opposition to the idea brought forwards problems such as“our place is not appropriate for sharing, it is barely enough for us and I would be disturbed to lend my stuff for the use of strangers”.