Flann O'Brien's dialogue with modernity: Authorship and the political unconscious
Flann O'Brien'ın modernite ile diyalogu: Yazarlık ve politik bilinçdışı
- Tez No: 436639
- Danışmanlar: PROF. DR. BAİSE ŞEBNEM TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu tezin amacı İrlandalı yazar Flann O'Brien'ın eserlerinde yazarlık pratiğinin ve yazının politikasını incelemektir. Tezin temel önermesi, O'Brien'ın kendine has özellikler sergileyen yazarlık pratiğinin esas olarak İrlanda'nın gecikmiş modernliğine bağlı kaygı ve arzuları yansıttığı ve bu örtük sorunsalların metinlerdeki politik bilinçdışının ortaya çıkarılmasıyla anlaşılabileceğidir. Bu doğrultuda, O'Brien'ın eserlerinde yazarlığın politikası, İrlanda Modernist edebiyatı ile bağımsızlık-sonrası İrlanda'nın milliyetçi politikaları arasındaki problemli ilişki bağlamında incelenmektedir. İrlanda Modernist edebiyatına temel rengini veren müphemliğin, İrlanda'nın Moderniteyle olan problemli ilişkisi olduğu ortaya konularak, O'Brien'ın Modernist eserleri bu tarihsel ve kavramsal çerçeveye oturtulduktan sonra, yazarlık mefhumu O'Brien'ın eserlerinde farklı kavramsal ve teorik odaklarla incelenmektedir. Bireysel metin okumalarında ele alınan form ve içerik özellikleri“yazı ve söz arasındaki ilişkisi”,“yazarlık ve orijinallik”,“yazarlık ve etkilenme endişesi”,“yazarlık ve mahlas”,“otobiyografik yazı ve yazarlık”,“geleneğin icadı ve yazarlık”,“kültür endüstrisi ve yazarlık”,“arşiv, tarih yazımı ve yazarlık”,“yazar ve kimlik”gibi kavramlar bağlamında tartışılmakta ve bunlar O'Brien'ın eserlerinin politik bilinçdışını ortaya koyan semptomlar olarak yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore the politics of authorship in O'Brien's work, and is based on the central premise that idiosyncrasies of O'Brien's authorship manifest a deep concern with the causes and consequences of Ireland's belated modernity, and conceal certain desires and anxieties which can be uncovered only by revealing the political unconscious of his writing. Politics of authorship in O'Brien's work, in this respect, is discussed in line with the problematic relationship between Irish Modernist writing and insular politics of post-independence Ireland. It is argued that Irish Modernist writing is characterized by ambivalence which stems from Ireland's peculiar relationship to Modernity; and Flann O'Brien's authorship is explored from this historical and conceptual perspective, introducing individual readings of his works through various theoretical aspects of authorship. Peculiarities of form and content are discussed with conceptual focus on“writing and speech”,“authorship and originality”, authorship and the anxiety of influence“, ”pseudonymous writing“, ”autobiographical writing and authorship“, ”invention of tradition and authorship“, ”culture industry and authorship“, ”archive, history writing and authorship“ and ”authorship and identity", and they are interpreted as symptoms that reveal the political unconscious of O'Brien's work.