Suriyeli mültecilerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sosyal medyasına karşı memnuniyet düzeyleri: Türkiye –Ürdün örneği
The satisfaction levels of Syrian refugees towards the social media of United Nations High Commissioner for refugees (UNHCR) Turkey – Jordan example
- Tez No: 436649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR AYDOĞDU KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Suriye savaşı sürecinde komşu ülkelere sığınan sığınmacıların sayısının milyonlarca olduğu bilinirken, iç savaş nedeniyle de daha fazla insanın ülkesini terk edeceği düşünülmektedir. Günümüzde Suriyeli sığınmacıların sorunu, bugün dünya kamuoyunun önündeki en karmaşık sorunlardan birisidir. BMMYK, dünyanın her tarafındaki, ırk, din, ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın ve tarafsız bir şekilde Suriyeli sığınmacıların ve diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamayı sağlamaktadır. Sosyal medya günümüzde herkes tarafından etkili kullanılmasının yanısıra Suriyeli sığınmacılar için de ayrı bir önemi bulunmaktadır. Suriyeli sığınmacıların çoğu eğitimli ve şehirlerde yaşayan kişilerdir. Dolayısı ile akıllı telefon elde etme ve sosyal medyayı kullanma yeteneğine sahiptir.Bu araştırmanın amacı, Suriyeli Sığınmacıların Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sosyal Medyasına Karşı Memnuniyet Düzeylerinin ölçülmesidir. Bu bağlamda; Türkiye'deki ve Ürdün'deki kamplar dışında yaşayan Suriyeli sığınmacıların söz konusu sosyal medyaya karşı memnuniyetleri 300 kişiyi kapsayan bir araştırma ile ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Araştırmamızdaki bağımsız değişkenlerimiz; yaş, cinsiyet, eğitim durumu iken, bağımlı değişkenlerimiz Suriyeli sığınmacılar tarafından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sosyal medyasının kullanım sıklığı, en çok paylaşılan konular, yaygın olarak kullanılıp kullanılmadığı, etkinliği ve memnuniyet durumlarıdır. Yapılan araştırma sonucunda Suriyeli sığınmacıların BMMYK sosyal medyasının rolünden memnun olmadıkları ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda hem Ürdün hem de Türkiye'de kamplar dışında yaşayan Suriyeli sığınmacıların demografik özellikleri ne olursa olsun(cinsiyet, yaş, eğitim, meslek ..) ile BMMYK sosyal medyasına karşı memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today The Syrian refugees crisis is one of the most important problems facing the world. The Syrian civil war has caused millions to flee their homes to neighboring countries of Syria.Nowadays the majority of Syrians refugees are educated and living in urban area, so they have the funds and the ability to use the social media effectively UNHCR support and deliver aid to Syrian refugees regardless race, religion, and gender to meet the needs of Syrian refugees and other people around the world. UNHCR has become increasingly aware of the vital role of social media which creates a free and easy line of communication between UNHCR and refugees. Social media would save time and resources for refugees and staff. UNHCR begun developing a tool that makes connecting refugees with essential services and resources easier, faster, and more effective The aim of this study is to evaluate the satisfaction levels of Syrian refugees towards the social media of United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Turkey and Jordan.The main question of the study was“are Syrian refugees (who live outside of the camps) satisfied with the Social Media role (UNHCR) in Turkey and Jordan?”To clarify that a comparative random sample of (300) single divide between male and female was taken from two different countries (Turkey and Jordan) to fill in a questionnaire developed by the researcher containing 27 questions regarding the axes (social media sites, use of social media, social media contents, spread, effect and satisfaction levels). As a result of the analysis was a significant Dissatisfaction among Syrian Refugees towards The Social Media of United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) and it was the same regardless of the location, use of social media, year of immigration, education level, the area of employment, gender and age.