Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki göç sorunu kapsamında medyanın Türkiye dış göç politikasına bakışı: Türkiye'deki yabancı medya kuruluşları örneği
Media's view of Turkey's external migration policy within the scope of the migration problem between Turkey and the European Union: The example of foreign media organizations in Turkey
  1. Tez No: 850442
  2. Yazar: VAHAP YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzün en büyük problemlerinden biri haline gelen uluslararası göçün küresel boyuttaki artışı, bu konuya ilginin artmasına ve göç konusunda daha fazla çalışma yapılmasına neden olmuştur. Göç konusundaki ulusal ve uluslararası kuruluşların iş birliği artmış, küresel düzeyde anlaşmalar imzalanmıştır. Türkiye'ye gerçekleşen ulus ötesi göçlerde, komşu ülkeler (Suriye, Afganistan, İran, Irak) başta olmak üzere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK, 2023) verilerine göre 6 milyona yakın Suriye vatandaşı ve 340.000 civarında farklı ülkelerden gelen kayıtlı mülteci ve sığınmacı bulunmakta, Suriyeli mültecilerin %98'inden fazlasının ise Türkiye genelinde 81 kentte yaşamını sürdürdüğü belirtilmektedir. Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan çeşitli anlaşmalar ile sığınmacıların Avrupa'ya geçişleri kısmen de olsa durdurulmuş ve bu yolla bir çözüme gidilmiştir. Ancak 28 Şubat 2020 tarihinde Suriye'nin İdlib kentinde 36 Türk askerinin şehit olmasıyla, Türkiye'nin batıya gitmeye çalışan sığınmacıları durdurmayacağını açıklaması üzerine bu çözüm durma noktasına gerilemiştir. Bu dönemde, medyadan kamuoyuna yansıyan birçok spekülatif haber üretilmiş ve medyada bir bilgi kirliliği yaşanmıştır. Bu bilgi kirliliğinin yaşanmasının sebebi, Türkiye ile AB arasındaki bu çatışmada medya kuruluşları ideolojik gerekçelerle birbirlerinden farklı pozisyon almalarından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yayın yapan yabancı medya kuruluşlarının haber sitelerinde, Türkiye'nin göç politikasına yönelik yapılan haberler çerçeveleme kuramı kapsamında incelenmektedir. Söz konusu haberler, eleştirel söylem analizi çerçevesinde analiz edilecektir. Çalışmanın örneklemini Amerika Birleşik Devletleri merkezli Voice Of America (VOA) Türkçe, Rusya Federasyonu merkezli Sputnik Türkiye, İngiltere merkezli British Broadcasting Corporation (BBC) Türkçe, Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) Türkçe ve AB merkezli Euronews Türkçe haber siteleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada haber sitelerinin Türkiye'nin göç politikaları ile ilgili tutumlarının saptanması ve bu politikalar kapsamında yaptıkları haberlerin, merkezlerinin bulunduğu ülkelerin söz konusu politikaları dahilinde izledikleri politikayla benzerliklerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Farklı ülkelerde yayın yapan haber sitelerinin Türkiye'nin göç politikaları ile ilgili haberlerinin tarafsızlığının incelenmesi, çalışmanın önemini oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda yabancı medya kuruluşlarının, haber içeriklerinde bulundukları ülkelerin göç politikalarıyla paralellik bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The global increase in international migration, which has become one of the biggest problems of today, has led to increased interest in this issue and more studies on migration. Cooperation between national and international organizations on migration has increased and global agreements have been signed. In transnational migrations to Turkey, there are nearly 6 million Syrian citizens and around 340,000 registered refugees and asylum seekers from different countries, especially from neighboring countries (Syria, Afghanistan, Iran, Iraq), according to the data of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR, 2023). It is stated that more than 98% of Syrian refugees live in 81 cities across Turkey. With various agreements made between Turkey and the European Union (EU), the passage of refugees to Europe has been stopped, at least partially, and a solution has been found in this way. However, this solution came to a halt after 36 Turkish soldiers were martyred in Idlib, Syria, on February 28, 2020, and Turkey announced that it would not stop refugees trying to go west. During this period, many speculative news were produced by the media and reflected to the public, and an information pollution occurred in the media. The reason for this information pollution is that media organizations take different positions from each other for ideological reasons in this conflict between Turkey and the EU. In this study, news about Turkey's immigration policy on the news sites of foreign media organizations broadcasting in Turkey are examined within the scope of framing theory. The news in question will be analyzed within the framework of critical discourse analysis. The sample of the study consists of United States-based Voice Of America (VOA) Turkish, Russian Federation-based Sputnik Turkey, England-based British Broadcasting Corporation (BBC) Turkish, Germany-based Deutsche Welle (DW) Turkish and EU-based Euronews Turkish news sites. This study aims to determine the attitudes of news sites regarding Turkey's immigration policies and to determine the similarities of the news they make within the scope of these policies with the policies they follow within the said policies of the countries where they are headquartered. Examining the impartiality of news about Turkey's immigration policies of news sites published in different countries constitutes the importance of the study. As a result of the research, it was determined that foreign media organizations have parallels with the immigration policies of the countries they cover in their news content.