Sınır kapitalizmi: Gürcistan'dan Türkiye'ye günübirlik işgücü göçü - 'Hopa örneği'
Border capitalism: Daily migration of labor force from Georgia to Turkey - 'The case of Hopa'
- Tez No: 436648
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE OKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gürcistan'dan Türkiye'ye günübirlik işgücü göçünü, hem göçmen işçilerin hem de göçten etkilenenlerin nasıl deneyimlediklerini, içinde bulundukları koşulları nasıl anlamlandırdıklarını ve gündelik yaşam pratikleri içerisinde toplumsal ilişki ve etkileşimlerini ne şekilde düzenlediklerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Etnometodoloji ve Sosyal İlişkiler Ağı (Network) yaklaşımları temelinde konu, kuramsal çerçeve ile araştırma verilerini değerlendirilme şeklinde ele alınmıştır. Alan araştırmasındaki verilerden hareketle ve tezin amacı doğrultusunda“Sınırötesi Göç ve Göçmenlik”,“Günübirlik İşgücü Göçü”,“Sınırın Algılanması”,“Sosyal İlişki ve Ağlar”,“Çalışma Hayatı ve İşçi-İşveren İlişkileri”,“Toplumsal Cinsiyet”,“Seks İşçiliği”,“Hopa”ve“Gelecek Hakkındaki Düşünceler”olarak dokuz ana tema belirlenmiş ve alan araştırmasının tasarımı bu dokuz ana tema çerçevesinde düzenlenmiştir. Çalışma kapsamında, Gürcü göçmen işçilerden 23 ve göçten etkilenen 16 Türk olmak üzere, toplamda 39 kişi ile araştırmanın evrenini oluşturan Hopa'da derinlemesine mülakat tekniğiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Alan araştırması sonucunda, göçmen işçilerin ve göçten etkilenenlerin deneyimleri ve işgücü piyasasındaki örgütlenme biçimleri çerçevesinde ve“Sınır Kapitalizmi”kavramından hareketle günübirlik işgücü göçünün farklı bir örneğinin ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine the daily migration of labor force from Georgia to Turkey. In order to achieve this analysis, I consider both migrant workers and those who have been effected by the migration; I ask the following questions: how they percieve the conditions under which they live; how they arrange the daily social relations and interactions in their daily lives. Related to this aim, the theme is examined on the basis of theoretical framework consisting of ethnomethodology and network analysis and finally the research data is evaluated. Field research is designed on the bases of those nine themes:“trans-borders migration and migrancy”,“daily migration of labor force”,“perception of border”,“social relations network”,“working life and employee-employer relations”,“gender”,“prostitution”,“Hopa”and“ideas about the future”. In this study 23 Georgian migrant workers and 16 Turkish citizens those who have been effected by the migration are being considered as sample from Hopa's population. In-depth interviews are conducted with these 39 participants. As a result of the field research, it has been evaluated that a new conceptualization called“Border Capitalism”has emerged that describes the organization of migrant workers and those that affected by the migration and it also defines different examples of daily migration of labor force.