Literary topographies in victorian gothic novels
Victoria dönemi gotik romanlarında edebi topografyalar
- Tez No: 436651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
“Uzamsal dönüş”, yirminci yüzyılın sonlarına doğru postmodernizm ve kültürel çalışmalar ile paralel olarak, ortaya çıkmış; kültürel teorideki uzam, coğrafya, mekan, topografya, harita, haritalandırma, vb. gibi kavramlara odaklanan bir eleştirel yaklaşımdır. Bu tez, uzamsal dönüş ve topografik dönüşün kültürel çalışmaları nasıl etkilediği ve edebi eleştiri alanına Geç Viktorya Dönemi'nden klasik gotik eserlerin analizleri aracılığıyla nasıl nüfuz ettiğine odaklanmayı hedeflemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, uzamsal kuramların ve 'topografik dönüş''ün arka planları ve tarihsel gelişimleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, Geç Viktorya Dönemi hakkında arka plan bilgisi ve Viktorya dönemi gotik edebiyatın belirli özellikleri şehircilikteki gelişmeler ile önemli bir mekan olarak ortaya çıkan şehir kavramına odaklanılarak ortaya koyulmuştur.Robert Louis Stevenson'ın novellasının analizi The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886), Geç Viktorya gotik edebiyatının uzamsal ve topografik atmosferini, gotik kurmaca aracılığıyla karanlık, labirentleri andıran, sisli sokaklarıyla gotiğin başkenti olan yüzyıl sonu Londrası'na odaklanılarak bir ek bölüm olarak sunulmuştur. Üçüncü bölümde, Bram Stoker'ın Dracula (1897) adlı romanı ve dördüncü bölümde ise Richard Marsh'ın The Beetle: A Mystery (1897) adlı romanı karakterlerin ve topografyanın ilişkilerine yoğunlaşılarak analiz edilmiştir. Bu tezin amacı, uzam/mekan ve topografyanın önemini edebiyatla ilişkili olarak, yüzyıl sonu gotik edebiyatındaki topografya ve mekan temsillerine odaklanarak, açığa çıkarmaktır. Romanlar, 'topografik dönüş' çerçevesinde edebiyatın özüne bir“dönüş”yapmak amacıyla detaylıca incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
“Spatial turn”has emerged towards the end of the twentieth century, in parallel with postmodernism and cultural studies, as a critical approach that focuses on the concepts of space, geography, place, topography, map, mapping, etc. in cultural theory. This thesis aims to focus on how spatial turn and topographical turn have influenced cultural studies and penetrated into the territory of literary criticism through the analysis of classical gothic works from late Victorian period. In the first chapter of this study, the backgrounds and the historical developments of spatial theories and 'the topographical turn' are explained. In the second chapter, the background information of the late Victorian era and certain features of Victorian gothic literature are exhibited focusing on the concept of city that has appeared as a significant space with the improvements in urbanism. Robert Louis Stevenson's novella The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886) is presented as an excursus to provide a topographical analysis as a precursor text reflecting the spatial and topographical atmosphere of the late Victorian gothic fiction through focusing on fin de siècle London, the capital of the gothic with its dark, labyrinthine, foggy streets. In the third chapter, Bram Stoker's novel Dracula (1897) and in the fourth chapter Richard Marsh's novel The Beetle: A Mystery (1897) are analysed focusing on the relationships between the characters and the topography. The purpose of this thesis is to reveal the significance of space and topography in relation with literature through focusing on the representations of topography and space in fin de siécle gothic literature. The novels are examined within the framework of 'topographical turn' and they are analysed in detail to make a“turn”to the essence of literature.