Su tüketimini etkileyen faktörler
Factors effecting the municipal water consumption
- Tez No: 4075
- Danışmanlar: PROF. DR. A. METİN GER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
VI SU TÜKETİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER (Yüksek Lisans Tezi) Hulusi UGURO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1989 ÜZ Bu çalışmada, nüfusu İOO.OOO1 den büyük olup, büyükşehir olmayan kentlerde kişi başına su tüketimini etkileyen ana faktörlerin belir lenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, gerek DSİ gerekse İller Bankasi'nın kullandığı tasarım kriterleri, uygulamalarla birlikte tanıtılmıştır. Oldukça geniş kapsamlı olarak hazırlanan bir anket formu, yukarıda tanımlanan büyüklükte olan 28 kente gönderilmiştir. Geri gelen 27 ce vaptan sadece birinde yeterli su olduğu gözlenmiştir. Ancak, 13 bele diye, ihtiyacının en az % 90' inin karşılandığını iddia etmektedir. Mıcrosoft-Microstat istatistik paket programı kullanılarak 27 kent i- çin tanımlayıcı istatistik analizi, 13 kent için ise korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda; söz konusu 13 kentte, toplam su tüketiminin; yaşam standardı, sanayileşme ve nüfus artışlarına bağlı olarak arttığı, fiyat artışları ve konut başına a- dam sayısındaki artışa bağlı olarak da azaldığı, okur yazarlık oranı artışının da su tüketimini artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII FACTORS EFFECTING THE MUNICIPAL WATER CONSUMPTION (M.Sc. Thesis) Hulusi UGUROGLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1989 ABSTRACT In this study, an attemp was made to determine the major factors effecting total per capita water consumption in townships of population of at least 100.000 which are not metropolitan areas. Design criterias used by DSI (State Water Works) and İller Bankası (Bank of Provinces) for municipal water supply networks were also presented and several applications were reported. A questionnaire, designed to cover a wide spectrum of issues that might be of influencing nature, was sent out to 28 municipalities falling in the category described above. It was determined that only 1 out 27 responses received there was sufficient water. However, 13 municipalities claimed that they were able to meet at least 90% of the demand. Statistical analysis of data was made using Microsoft-Microstat statistical package. A descriptive analysis of all of the 27 responses and correlation and regression analysis for the 13 towns were performed. It was found that the water consumption increases with improving life standard and state of industrialization and with increasing population. The life standard, which depends highly on the state of industrialization was found to improve with increasing literacy rate. Furthermore, it was determined that water consumption decreases with increasing cost of water and larger number of occupants in a house.