Kosova'nın sosyo-kültürel yapısının ülke imajındaki rolü
The role of socio-cultural structure of Kosova on the country image
- Tez No: 436652
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BAŞOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bugünkü toplumsal hayat, özellikle insani ilişkiler, büyük ölçüde birbirine bağımlıdır,insanlarınkendi aralarında iyi bir ilişki kurmaları bir çok sosyal ve kültürel faktöre bağlıdır ancak bunların en önemlilerinden biri sosyal grupların birbirleriyle alakalı oluşturdukları imajlardır. Günümüz demokrasilerinde bir ülkenin imajı en büyük toplumsal rolü oynar ve gelişmişlik veya onun tam tersi bir faktör olarak durur. Nerde ve ne zaman yaşadıklarından bağımsız olarak hemen hemen tüm Halkla İlişkiler ve iletişimci teorisyenler bir ülkenin imajının devletler arası ilişki kurmak için çok önemli bir faktör olduğunu belirtmişlerdir. Bunların aracı olarak. Halkla ilişkiler ve medya; oluşturdukları, ürettikleri ve uygulama ve inançlara muhalefet ettikleri alanlardır. Halkla ilişkiler stratejileri toplumsal seviyede ve uzun vadede, empoze etmek yoluyla değil ancak uygunluğu nötralize ederek veya onu sınırlı bir dizi seçimle sınırlayarak etkisini gösterir. Söz konusu olan bir ülkenin imajının uluslararası areneda iyileştirmesidir, bu tezde somut olarak incelenen mesele imaj açısından Kosova toplumunun karşılaştığı sorunlar, sosyal ve kültürel yapısının rolü ve onun uluslaraarası kamuoyunda yaratacağı pozitif roldür. Bu tezin birinci bölümünde genel olarak Kosova toplumunun sosyal ve kültürel özellikleri ve yapısından söz edilirken, ikinci bölümünde de Halkla İlişkiler ve Uluslararası Diplomasi teorilerinden söz edilecektir. Üçüncü bölüm Kosova toplumu ve medyayı ve aralarında ki ilişkiyi içermektedir. İmaj, çalışmanın dördüncü bölümünde tartışılacak ve son bölümde de devletin imajı için sosyo kültürel yapının rolü araştırmasının bulguları ve bu araştırma için sosyal alan uzmanlarıyla yapılmış bazı mülakatlar bulunmaktadır. Bu alanda çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bilmekle beraber bunun zorluklarının da farkındayım. Ancak bu alanda çalışmanın arzusuna dayanarak bu alanla ilgili olgusal argümanları ortaya çıkarmaya çabaladım.
Özet (Çeviri)
In today social life, relations between humans are largely interdependent. A good operation between them is dependent on many social and cultural factors, but one of the most important factors is image which social groups of the humans reflect on each other. In our recent democracies, good image of the country, likewise, plays a greater social role to support its development factors, and if the country does not possess it the image, it will lead to a backwardness of the country development's progress. Regardless of place and time, almost the theorists of public relation and communication, they point out that the image is one of many factors influencing the establishment of relations between states. Public Relations and the media are with their tools in their domains which they operate, create, produce and reject practices and beliefs. The effects of public relations strategies operate at the societal level and in the long term, not through imposition, but create flexibility of the options or focusing on a limited set of choices. For example, in the case of the process of improving the image of a place in the international arena, the present case is examined in this thesis deals with the analysis of the challenges facing the Kosovar society in terms of image, the role of social and cultural structure and their role in forming positive international public opinion. In the first chapter, the thesis presents a general introduction of the main structure of social and cultural characteristics of Kosovar society and their role in the country's image. In the second chapter, social theories on public relations and international diplomacy are mentioned. The third part includes the media and society and some aspects of interconnection between them. The image will be discussed in chapter four of the paper through the latest findings from research on the role of the structure of the socio-cultural image of the country and evaluation of the research's quality.