İbni Haldun ve Machiavelli'nin din-dışı toplum ve siyaset kavrayışları bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 436656
  2. Yazar: MURAT EREN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN KURTOĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İbni Haldun ve Machiavelli politikayı ele alış biçimleri ve ortaya koydukları politik teorileri, politikayı tanımlarken dini konumlandırdıkları alan ya da başka bir ifadeyle, politikanın dinden bağımsız doğasına dikkat çekmeleri ve böylelikle, politikanın alanından dinsel unsurların çıkarılması gerektiği yönündeki düşünceleriyle, politik düşünce tarihinde önem kazanmaktadırlar. Her ikisi de, içinde yaşadıkları kültürlerde politikanın anlam, mahiyet ve dinamiklerini sorgulamış ve politik alanın otonomisini sağlama yönünde kendi kültürlerinde kararlı adımlar atmışlardır. Kısaca, iki farklı dinsel kültürün mensubu olan İbni Haldun ve Machiavelli, politikanın dünyevi değil dinsel bir renge sahip olduğu Ortaçağ kültürünü aşmış, insansal-toplumsal dünyayı sadece dünyevi ilkelerden hareketle kavramaya ve açıklamaya çalışmışlar ve böylelikle, politikayı dinin belirleniminden kurtarmışlardır.
Özet (Çeviri)
Both Ibn Khaldun and Machiavelli are crucial figures in terms of their conceptions of politics, the political theories that they put forth, their emphasis on the non-religious nature of politics, and thus their standpoints regarding the necessity of excluding religious elements from politics. Both philosophers questioned the meaning, essence and dinamics of politics in the cultures that they were parts of, and they took very important steps in providing the autonomy of the political area of their societies. Considering this comparison, the ideas that Ibn Khaldun and Machiavelli proposed are very important regarding the fact that they show the possibility of understanding the human social life with universal principles that are non-religious and of establishing a society and a political structure that is devoid of religion and religious morals.