Bernard Williams ve felsefi etiğin sınırları
Bernard Williams and the limits of philosophical ethics
- Tez No: 436655
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLMAZ ZELYÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bernard Williams (1929-2003), 20. yüzyılın ikinci yarısında, İngilizce konuşan dünyanın önde gelen ahlak felsefecilerinden biri olmuştur. Görüşleriyle günümüzdeki tartışmalarda da hala etkili bir figürdür. Bu çalışma, Williams'ın etik düşüncesini genel olarak incelemekte ve onun ahlak felsefesi için ne gibi imkan ve sınırlılıklar gördüğünü tartışmaktadır. İlk bölümde, Williams'ın modern ahlak felsefesindeki kimi pozisyon, kabul ve yönelimlere ilişkin değerlendirmeleri ele alınmaktadır. İlk bölümden çıkarılabilecek temel bir sonuç, Williams'ın modern ahlak felsefesindeki karakteristik pozisyon ve yönelimleri hatalı bir ahlaki fail ve pratik rasyonalite anlayışı içeriyor olarak gördüğüdür. Böylece ikinci bölümde, Williams'ın pratik rasyonalite anlayışı incelenmektedir. Üçüncü bölüm, Williams'ın ahlaki bir fail olmayı tam olarak nasıl kavradığını açıklığa kavuşturacak şekilde, onun eski Yunan etik düşüncesi hakkındaki görüşlerini irdelemektedir. Çalışmamız, Williams'ın ahlak felsefesi için ne gibi imkan ve sınırlılıklar gördüğüne dair bir tartışmayla sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bernard Williams (1929-2003) is considered as one of the most eminent moral philosophers of Anglophone world in the second half of the twentieth century. His views are still influential in contemporary debates. This study examines Williams' ethical thought and discusses his views on the possibilities and the limitations of moral philosophy. The first part covers Williams's views on the characteristic positions and tendencies in modern moral philosophy. One of the main conclusions that can be drawn from the first part is that Williams finds characteristic positions and tendencies in modern moral philosophy as resting on misleading conceptions of moral agent and practical rationality. Thus, the second part examines Williams' conception of practical reason, and the third part surveys his views on ancient Greek ethical thought in a way that brings out his conception of moral agent. Our study ends with a discussion of Williams' thoughts on the possibilities and the limitations of moral philosophy.