İzmir arkeoloji müzesi 2009- 2010 yılı Batıçim/Kyme sondaj kazısı buluntuları
Finds from the test- excavations at Batiçim/Kyme carried out by the İzmir archaeology museum between the years 2009-2010
  1. Tez No: 436661
  2. Yazar: DENİZ DOĞANALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Batıçim Kazı alanı Kyme Antik Kenti'nin 1,2 km. güneybatısında, günümüzde Aliağa Çakmaklı köyünde yer almaktadır. İzmir Arkeoloji Müzesi tarafından 12 ada 1 parsel ve 0 ada 700'lü parseller üzerinde yapılan sondaj kazıları iki farklı dönemi kapsamaktadır. Batıçim Kazısı 2009- 2010 yılı buluntuları tezin konusunu oluşturmaktadır. Buluntuların büyük bir kısmını seramikler oluşturmakla birlikte az sayıda figürin, dokuma ağırlığı, sikke, ok ucu, kemer tokası ve süs iğnesi incelenmiştir. Ayrıca ortaya çıkarılan mimari kalıntılar buluntularla değerlendirilip yapının kullanım amacı ve dönemi belirlenmeye çalışılmıştır. Buluntular İ.Ö. 6. yy.'dan İ.S. 7. yy.'a kadar devam eden bir süreklilik göstermektedir. Buluntuların yoğun olduğu dönem ise İ.S. 2. yy. ile İ.S. 5. yy.'ı kapsamaktadır. Mimari kalıntılar alanın kuzey bölümünde yoğunlaşmıştır. Az sayıda ele geçen erken dönem buluntu mimari verilerle ilişkilendirilememektedir. Alanın Hellenistik Dönem'de kullanılmış olduğuna dair tek veri 54 nolu sondajda ortaya çıkarılan lahittir. Lahdin varlığı alanın Hellenistik Dönem'de nekropol olarak kullanıldığını düşündürtmektedir. Alanda ortaya çıkarılan mimari kalıntılar buluntuların yoğunluğuna dayanılarak Roma Dönemi ile ilişkilendirilmektedir. 720, 721 ve 722 nolu parsellerde geniş, çok odalı mekânlardan oluşan yapı ve kuzeyinde bulunan avlu buranın çiftlik yapısı olduğunu düşündürtmektedir. Ele geçen pithos dipleri yapının bir bölümünün depolama alanı olarak kullanıldığına, öğütme taşları ise bu alanla ilişkili odaların varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Batıçim Excavation site is located 1,2 kilometers southwest of the ancient city of Kyme, within the borders of the modern Aliağa Çakmaklı village. Drillings conducted by the Archeological Museum of İzmir at plots no. 12 - parcel no. 1 and no. 0 - parcel no. 700s cover two different periods. This thesis deals with the findings of the years 2009 – 2010 from the Batıçim Excavation. The majority of the findings are ceramics. A limited number of figurines, weaving weights, coins, arrow tips, belt buckles and brooches were also studied. The architectural ruins were studied together with the findings for determining the intended use and period of the structure. Findings are continuous from the 6th century BC to the 7th century AD. The period with the most findings covers the timeline from the 2nd century AD to 5th century AD. The architectural ruins concentrate in the northern part of the area. Limited Archaic and Classical findings couldn't be associated with architectural data.The only data suggesting use during the Hellenistic Period is a sarcophagus discovered in the drilling no. 54. The sarcophagus suggests necropolis use of the area during the Hellenistic Period. The intensity of the findings associates these ruins with the Roman Period. A structure with multiple large rooms at parcels no. 720, 721 and 722 and a northern courtyard suggest a farm structure. Pithos bases indicate a partial use for storage while ground stones suggest the existence of related rooms.