Çocuklar için arkeoloji eğitimi: İzmir kent ölçeğinde kültürel mirasın aktarımı ve proje önerileri
Archaeology education for children: Presentation of cultural heritage for children and projects proposals within Izmir city scale
- Tez No: 436660
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET GÜL GÜRTEKİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eğitim ve Öğretim, Archeology, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaşadığımız toprakları bir bütün olarak ele alırsak, Anadolu'da, tarihsel süreçlerin kesintisiz olarak sürdüğünü görürüz. Bu durum, şu an yaşayan bizlere, geniş ve derin bir kültürel birikimin mirasçıları olmamızı sağlamaktadır. Ne yazık ki, bizim bu konu hakkında sahip olduğumuz farkındalık, sahip olduğumuz zenginliğe oranla çok azdır. Günlük hayatta veya yazılı ve görsel medyada karşımıza çıkan kültürel mirasın tahribatı haberleri ve toplumun bunlara karşı duyarsızlığı içinde bulunduğumuz vahim durumun en büyük göstergesidir. Bu kötü gidişin önüne geçilmesi için kamusal arkeoloji alanında üretilecek çözümler önemlidir. Özellikle geçmiş ile bugün arasında soyut ve somut köprüler kurmak, farkındalık yaratmak ve etik bilinç anlayışını özümsetmek önemlidir. İhtiyaç duyduğumuz etik bilinç çocukların bu konuda eğitim almaları yoluyla gerçekleşebilir. Bu tezde, arkeoloji biliminin imkanları ve pedagojik araştırmalardan yola çıkarak seçilen hedef kitleye yönelik oluşturulan eğitim programı ve proje önerisi yer almaktadır. Bu sayede, yukarıda bahsedilen etik değerler ve kültürel miras bilincinin, seçilen hedef kitleye, metodolojik olarak aktarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The remains of many historical periods are uninterruptedly observed in Anatolia as one unique region. This picture provides us to be the heir of cultural heritage, which has a rich variety. Unfortunately, our awareness on our cultural heritage is less when compared to the prosperous capacity of the historical land on which we live. The most important indicator of the insensibility of public is observed on the insufficient reaction over the damages of cultural heritage. New solutions of modern perspective in the field of“public archaeology”may be possible in order to prevent the loss of cultural heritage. It is especially important to bring the past to present by using abstract and concrete objects as a media.