Etik liderlik davranışının yöneticiye duyulan sadakat üzerine etkisi: Güvenin aracı rolü
The effects of ethical leadership behavior on loyalty to supervisor: The mediator role of trust
- Tez No: 436683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, etik liderlik davranışının yöneticiye duyulan sadakat üzerindeki etkisini ve güvenin bu ilişkideki aracı rolünü ölçmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla Antalya ili Serik ilçesi Belek Beldesi'nde faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmesi çalışanlarına anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Brown vd. (2005) tarafından geliştirilen etik liderlik ölçeği, McAllister (1995) tarafından geliştirilen güven ölçeği ve Chen vd. (2002) tarafından geliştirilen sadakat ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Sonuçlara göre etik liderlik davranışı çalışanların sadakatlerini kazanmada etkilidir görüşü kanıtlanmıştır. Ayrıca güven bu ilişkide aracılık rolü üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the impact of ethical leadership behavior on loyalty to supervisor and the mediating role of trust. For this purpose, in Antalya, Belek survey is applied to 300 employees of 5 stars hotels. Ethical leadership scale (Brown vd., 2005), trust scale (McAllister, 1995) and loyalty scale (Chen vd., 2002) are used as data collection tool. The results are tested with structural equation modeling. According to these results, it is proved that ethical leadership behavior is effective on gaining loyalty of employees. And also, trust has a mediation role in this relationship.