Etik liderlik davranışlarının örgütsel adalet algısı ile ilişkisi: Kocaeli ilindeki eğitim kurumlarında yapılan bir araştırma
The relationship between ethical leadership behaviors and perception of organizational justice: A research on educational institutions in Kocaeli
- Tez No: 656635
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Araştırmamız, etik liderlik davranışının örgütsel adalet algısı ile ilişkisini ele almaktadır. Çalışmamızın güçlendirilmesi amacıyla; sosyo-demografik öğelerin etik liderlik ve örgütsel adalet algısına dönük ne gibi bir etkisellik yaratacağı görülmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda; Kocaeli ilindeki Gölcük, Başiskele ve İzmit ilçelerindeki her tür ve kademedeki okullarda, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla görev yapan 955 kadın ve 334 erkek, toplam 1289 eğitimci(öğretmen) araştırmamıza alınmıştır. Söz konusu öğretmenlerin,“Etik Liderlik Ölçeği”ile etik liderlik algıları;“Örgütsel Adalet Ölçeği”ile ise örgütsel adalet algıları saptanmaya çalışılmıştır. İncelememizde bulgulanan doneler, SPSS 22.0 veri analiz programıyla istatistiki olarak analiz edilmiştir. Normallik testi ardından alt problem testleri için Pearson Korelasyon Analizi (Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı), Tamhane's T2 Analizi, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi'nden yararlanılmıştır. Çalışmamızda, öğretmenlerin yöneticilerinin etik liderlik davranışlarını algılama düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre (cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, medeni durum, okulda çalışılan süre ve okul türü değişkenleri) bir farklılık oluşturup oluşturmadığına dair istatistiksel ölçümleri yapılmıştır. Öğretmenlerin algısallıklarına göre yönetici etik liderlik davranışlarının cinsiyet, mesleki kıdem düzeyi ve medeni durum değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği (p>0.05); buna mukabil yaş grupları, eğitim düzeyi, okulda çalışılan süre ve okul türü değişkenlerin ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05) bulgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between ethical leadership behaviors and perception of organizational justice. In order to strengthen the findings of this research, the study attempts to illustrate the impact of sociodemographic factors on ethical leadership and organizational justice. In this regard, a total of 1289 teachers (955 females and 334 males), who have served in all kinds of schools and grades in Gölcük, Başiskele and İzmit districts of Kocaeli since 2019-2020 were studied. Through the application of“Ethical Leadership Scale”the research attempts to determine the participant teachers' perception of ethical leadership; while the organizational justice scale is used to determine their perception of organizational justice. The data found in this research was analyzed by using SPSS 22.0 statistics program. Following the normality test, Pearson Correlation Analysis (Pearson product-moment correlation coefficient), Tamhane's T2 Analysis, Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were utilized for sub-problem tests. In addition, the study measures statistically whether the sociodemographic factors (variables such as gender, age, level of education, professional seniority, maritial status, duration of service and types of schools) of the teachers' executives play a role in their level of perception of ethical leadership behaviour. According to the perceptions of teachers, their executives' ethical leadership behavior did not show a statistically significant difference based on gender, professional seniority and marital status variables (p> 0.05); while, variables such as age, level of education, duration of service and types of schools were found to be statistically significant (p 0.05).