Bir pazarlama stratejisi olarak ağızdan ağıza iletişimin mağaza tercihlerine etkisi: Kayseri ilinde bir uygulama
As a marketing strategy, world of mouth's effects on market preference
  1. Tez No: 436691
  2. Yazar: SİMGE ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Pazarlama alanında her gün birçok yeniliklerle karşılaşılmaktadır. Bu yüzden bazen kafa karışıklığı yaşanmaktadır. En iyi tanıtım yöntemi nedir, hangisi hedef pazar için daha etkili olabilir gibi sorulara işletmeciler her gün cevap aramaktadırlar. Oysa pazarlama tarihi kadar eski ve tüm zamanların en etkili yöntemi olan ağızdan ağıza iletişim herkesin bildiği ama gereken önemin verilmediği etkili bir araç olarak önümüzde durmaktadır. Ağızdan ağza iletişim, satın alım kararını etkileyen faktörlerden güvenilirliği en yüksek olandır. Bu sebeple bu araştırmada amaçlanan ağızdan ağıza iletişim ile mağaza tercihi arasında bir ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Teorik alıştırmanın yanında saha araştırması da hazırlanılan anket formuna uygun olarak yapılmış elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu amaçla hazırlanılan anket Kayseri ilinde, Erciyes üniversitesinde 179 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre çeşitli demografik özellikler itibari ile katılımcıların ağızdan ağıza iletişim ile mağaza tercihleri arasında anlamlı farklılıklar taşıdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; tüketicilerin mağaza tercihlerinde ağızdan ağıza iletişimden etkilendikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Every day, new innovations are made in marketing field. This causes sometimes confusion. Questions, such as what the best advertising method is, or which of those methods more effective for Target Sunday will be, are tried to answer. Though oral communication which is the most effective way in all times, and whose history is as rooted as the history of marketing is known by everyone, it stands as a tool which is effective, but not appreciated. World of mouth is the most trusty one which is affects the factors of buying criteria. Therefore, what is aimed in this research is to determine whether there is a relationship between World of mouth and market preference. Besides theorical practises, field research was properly done according to questionnaire. And results were evaluated. Made up with this aim, the questionnaire was made on 179 participants from Erciyes University, in Kayseri. According to the results, owing to demographic variables, it is determined that the relation between World of Mouth and market preference is important for participants. To sum up, it is seen that the consumers are affected in their market preference by World of Mouth