Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk sevgilerinin ve mesleki benlik saygılarının profesyonellik değişkenleri açısından incelenmesi
The research of pre-school teachers' liking children behaviours and professional self-respect from the viewpoint of professionalism factors
- Tez No: 436730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerin çocuk sevgisi ve mesleki benlik saygısı; Profesyonellik değişkenlerinden, Mesleki kıdem, Eğitim durumu, Hizmet içi eğitimlere katılma sıklığı, Kurumu haricinde (dernekler, topluluklar vs. tarafından) sunulan eğitimlere katılma sıklığı, Düzenli makale/dergi okuma sıklığı Çeşitli değişkenlerden, Yaş, Çalıştığı kurum tipi Yıllık ortalama gelir açısından farklılaşmaları araştırılmıştır. Bu çalışma için 2014-2015 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde 6 farklı ilden Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerine Arıcak Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği, Barnett Çocuk Sevme Ölçeği ve Öğretmen Bilgi Formu uygulanmıştır. Ölçekler SPSS 22 paket programına girilerek analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çarpıklık basıklık değerleri, -1,5 - +1,5 arasında yer aldığından, verilerin normal dağıldığı bundan dolayı da analizlerde t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pre-school teachers' children love and professional self-respect; Professional variables; Professional seniority The frequency of participation in service training The Frequency of participation in trainings by offered assosiation, society etc. except for their own instituaion Frequency of reading articles and magazines regularly Various variants; Age Type of institution Average annual income are searched.