Matematik öğretiminde eğlence ve mizah içeren karikatürlerin kullanılmasının öğrencilerin matematik başarısına etkisi
The effect of mathematics instruction conducted with comics including fun and humor on 6th grade primary school students' mathematics achievement
- Tez No: 436760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf doğal sayılar konusunun öğretiminde, eğlence ve mizah içeren karikatürler kullanılmasının, öğrencilerin matematik başarısına, matematik tutumuna ve matematik kaygısına etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışma öntest-sontest desenli yarı deneysel bir çalışmadır. Uygulama süresince matematik dersi deney grubunda eğlence ve mizah içeren karikatürlerle anlatılırken, kontrol grubunda ise geleneksel sunuş yoluyla öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Antalya ili Muratpaşa ilçesinde amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen bir ilkokulun 6. sınıfına devam eden toplam 44 öğrenciyle yürütülmüştür. Verilerin toplanması için matematik başarı testi, matematik tutum ölçeği ve matematik kaygı ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler, araştırmacı tarafından önceden hazırlanan derecelendirme ölçeğine göre puanlandırılmıştır ve analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; eğlence ve mizah içeren karikatürlerle yapılan eğitimin geleneksel yönteme göre matematik başarısını artırmada ve matematik kaygısını azaltmada geleneksel öğretim yöntemine göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında uygulama sonrasında, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin matematik tutumlarında anlamlı bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of math instruction conducted with comics including fun and humor on math achievement, math attitudes and math anxiety of 6th grade elementary school students. This study is designed as a quasi-experimental study with pre-post test design. In implementation process, math teaching was conducted using comics including fun and humor on experimental group while expository teaching approach was adopted on the control group and comics were not used. The research was carried out with 44 6th grade students from elementary school in Muratpaşa, Antalya selected using purposive sampling. Furthermore, math achievement test, math attitude scale and math anxiety scale were used to collect relevant data. Mathematics achievement test, mathematics attitude scale and mathematics anxiety scale were used to collect research data. The collected data was analyzed according to the rubric prepared by the researcher. According to the results of analysis it was determined that the training done with cartoons including humor is more successful in increasing mathematics achievement and reducing existing mathematics anxiety than traditional method. Moreover after the application there was not a significant change in the mathematics attitudes of test and control group students.