Ortaokul sosyal bilgiler programında yer alan doğal afetler konularına yönelik öğrencilerin, farkındalık, bilinç düzeyleri ve görüşlerinin incelenmesi (Burdur ili örneği)
The observation of views and the consciousness level of students towards natural disasters which take place in secondary school social studies curriculum (The example of Burdur city)
- Tez No: 436791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ATAYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Coğrafya eğitiminin hedeflerinden biri, yaşadığı çevre ile ilgili ve çevre sorunlarının farkında olan ve bu sorunların çözümüne aktif katılan bireyler yetişmesini sağlamaktır. Bu çevre sorunlarından biriside afetlerdir. Coğrafya ve Afet kavramlarının içerikleri incelendiğinde; bu iki kavram arasında çok sıkı bir bağlantı olduğu görülür. Çünkü bu iki kavramında ilgi alanı yeryüzü yani dünyadır.Afet; İnsanların yaşamında meydana gelen ekonomik, fiziksel ve sosyal anlamda erdiği zararlar nedeniyle gündelik yaşamı etkileyen, insan faaliyetlerini durduran veya kesintiye uğratan doğal, teknolojik veya insan kaynaklı olaylardır. İnsanoğlu ulaştığı bilgi ve teknoloji düzeyine karşın, doğal afetlere neden olabilen deprem, kuraklık, volkanik patlama ve fırtınalar gibi doğal olayların oluşumu üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Özellikle afetlerin önlenmesi açısından insanoğlunun yapabilecekleri çok sınırlıdır. Günümüzde ve gelecekte afetler karşısında yapılabilecek en etkili hareket, bu afetlerin etkilerinden kurtulmak veya bunların toplum üzerindeki etkilerini en aza indirmek için araştırmalar yapmak, çeşitli planlar geliştirmek ve bunları uygulamaya koymaktır. Afetleri önlemek ve zararlarını azaltmak ancak bu konuda nitelik kazanmış bireyler ve afet bilincinin farkına varan bir toplumun varoluşu ile mümkündür. Afet bilincini geliştirebilmiş ve bu kültürü oluşturmuş toplumların afetlerle baş edebilme yetenekleri daha yüksektir. Bu bilincin gelişmesi de toplumu oluşturan bireyler kadar kurumların da afetlerle ilgili olarak doğru bilgilerle aydınlatılması ve kendine özgü programlarla eğitilmesi yoluyla gerçekleşir. Özellikle doğal afet türlerinin(deprem, sel, orman yangını, çığ, kar fırtınası, don vb.) daha sık görüldüğü ülkemizde bu konuya daha çok önem verilmesi ve ciddi politikaların oluşturulması gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri doğal afetler konusunda daha aktif ve duyarlı hale getirilmelidir. Bu bağlamda özellikle erken yaşlardan itibaren afet külttür bilincinin aşılanmasına ilişkin eğitim programlarının düzenlenmesi çok önemlidir. Bireyler küçük yaşlardan itibaren Afet bilincine sahip olmalıdır. Bu noktada en önemli görev önce aileye daha sonra eğitim kurumlarına düşmektedir. Eğitimde afet bilinci için öğretim programlarının bireyin öğretim hayatının her döneminde afet gerçeğini öğrenciye hissettirmesi gerekmektedir.Bu çalışmada Ortaokul Sosyal Bilgiler Programında yer alan Doğal Afetler konularına yönelik öğrencilerin farkındalık, bilinç düzeyleri ve görüşlerinin incelenmesi (Burdur İli Örneği) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important aims of Geography education is to bring up individuals who are sensitive to their environment,aware of environmental problems and have roles in solving these problems. One of these enviromental problems is ' disasters '. When the terms 'disaster and geography' are searched, a tight connection betwen them is seen. Because the studying area of both is the surface of the world ; the earth. Disaster is a natural,technological or human caused event which stops or interrupts people's daily lives or actions on account of physical,economic and social losses. Humans don't have an effect on the formation of natural events such as earthquakes, volcanic eruptions, hurricanes and drought which may cause natural disasters.What humans can do to prevent disasters is very limited. Today or in the future, the most effective things that can be done against disasters are making researches, improving plans and applying them in order to minimize the effects of disasters on the society or to get rid of them. Preventing disasters and minimizing their damages depends on educated manpower and a society with high consciousness of disaster. The societies with an improved consciousness of disaster and which are able to get this culture have more chance to cope with disasters. Improving this consciousness happens by educating institutions with authentic programmes as much as humans. Especially in our country that often faces with natural disasters such as earthquake, flood, forest fires, frosty, avalanche, and snow storm, this subject must be considered in details and serious policy must be determined. State institutions and nongovernmental organisations must be sensitized about this. Planning educational programmes, targeting early ages, has an important role in improving disaster consciousness. Individuals must have disaster consciousness beginning from early ages. At this point, families and educational institutions have the biggest duty. In order to give disaster consciousness during education, teaching programmes must give the disaster reality in every period of education. In this study, the evaluation of the Natural Disasters Subject , which are involved in Secondary School Social Sciences Programme , in terms of their accessibility is done.