Occupational motivation and job satisfaction of Turkish secondary school teachers of English and other subjects
Türk ortaokul İngilizce ve diğer branş öğretmenlerinin mesleki motivasyonu ve iş doyumu
- Tez No: 436797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HOSSEIN FARHADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Öğretmenlerin motivasyonu herhangi bir öğretme ve öğrenme sürecinin başarısını etkileyebilen önemli faktörler faktörler arasındadır. Öğretmenlerin motivasyonu ve demotivasyonu öğrenciler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Öğrencilerin motivasyonuna gönderme yapan birçok sayıda çalışma olmasına rağmen öğretmenlerin özellikle İngilizce öğretmenlerinin motivasyonuna gönderme yapan çok çalışma yoktur. Diğer ülkelerdeki öğretmenler gibi, Türkiye'deki öğretmenler özellikle İngilizce öğretmenleri kendilerini demotive edecek bazı problemlerle karşı karşıya gelmektedir. Bu çalışma Türk ortaokul İngilizce öğretmenleri ve diğer alan öğretmenlerinin iş tatminine yol açan, onları motive ve demotive eden faktörleri ve onların motivasyonlarını yükseltme yollarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya Bağcılar, İstanbul bölgesinde devlet ortaokullarında çalışan 237 öğretmen katılmıştır ve veri toplamak için bir anket kullanılmıştır. Çalışmanın teorik çerçevesi Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Teorisi ve Herzberg'in Motivasyon-Hijyen Teorisine dayanmaktadır. Çalışmada keşifsel bir metodoloji kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers's motivation is among the important factors which can affect the success of any teaching and learning process. Teachers' motivation and demotivation have an important effect on students. Although there are a large number of studies addressing students' motivation, there are not so many studies addressing that of teachers, especially EFL/ESL teachers. Like teachers in other countries, the teachers, especially English teachers in Turkey, face several problems which may cause them to feel demotivated. This study aims to investigate factors which lead to job satisfaction and which motivate and demotivate Turkish secondary school teachers of English and other subjects and ways to improve their motivation. 237 teachers working at state secondary schools in the district of Bağcılar, Istanbul participated in the study and a questionnaire was used to collect data. The theoretical framework of the study is based on Maslow's Needs Hierarchy Theory and Herzberg's Motivation-Hygiene Theory. An exploratory methodology was used in the study.