Özel hastanede çalışan hekimlerin tıbbi müdahaleden doğan özel hukuk sorumluluğu
The private law liability from medical intervention of medical doctors working at private hospitals
- Tez No: 436802
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, özel hastanelerde hizmet veren hekimlerin tıbbi müdahaleden kaynaklanan özel hukuk sorumlulukları ele alınmıştır. Öncelikle tıbbi müdahale başta olmak üzere sağlıkla ilgili temel kavramlar ile özel hastanelerin yönetimi ve işleyişi açıklanmıştır. Daha sonra özel hastanelerde hizmet veren hekimlerin tıbbi müdahaleden doğan özel hukuk sorumluluğunun kaynakları sırasıyla incelenmiştir. İlk olarak hekimlik sözleşmesinin unsurları belirtilmiş, hukuki nitelemesi hakkındaki tartışmalar açıklanmış ve sözleşmeden doğan borçlar sayılmıştır. Kanaatimizce hekimlik sözleşmesi bir vekâlet sözleşmesi olarak nitelendirilmelidir; ancak Yargıtay estetik ameliyatlar gibi hekimin görünür bir sonuç vadettiği müdahaleler ile ilgili sözleşmeleri eser sözleşmesi olarak nitelendirmektedir. İkinci olarak culpa in contrahendo sorumluluğu hakkındaki tartışmalara kısaca değinilmiştir. Üçüncü olarak haksız fiil sorumluluğunun şartları açıklanmış, özellikle hukuka uygunluk sebepleri ve hastanın rızası üzerinde durulmuştur. Son olarak hekimler açısından vekâletsiz iş görme hükümlerinin uygulanması tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to address the private law liability from medical intervention of physicians working at private hospitals. It begins with a brief explanation of basic concepts of healthcare and of management and operation of private hospitals. An overview of all sources of private law liability of doctors working at private hospitals follows. The scope is limited to private law liability from medical intervention. Firstly, rights and obligations contained in doctor-patient contract are explained and discussions on the characterization of these contracts are analyzed. The conclusion is that doctor-patient contract is an example of contract of mandate. However, the Court of Cassation holds that in case of treatments such as cosmetic surgery where a visible outcome is promised, the contract in question should be characterized as a contract for work and services. Secondly, liability based on culpa in contrahendo is outlined. Thirdly, tort liability is explained with a particular emphasis on consent as defence against criminal liability. Finally, application of negotiorum gestio to medical intervention by physicians is discussed.