Ethno regional demands and nation building in Cameroon
Kamerunda milli kimliğin inşası ve etnik iddialar
- Tez No: 436815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNANÇ ÖZEKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi, Kamerun'da da ulusal kimlik siyasetin merkezinde yer alır. Yaoundé Üniversitesi, Siyaset Bilimi Profesörü ve Afrika Siyaset Bilimi Birliği eski Başkanı (2001-2003) Luc Sindjoun, bu konu hakkında şunlar ifade etmektedir : Ulusal kimlik çağdaş siyasal toplumların dokunulmaz kutsal nesnesidir. Etnik ya da bölgesel aidiyete dayalı iddialar Kamerun kamuoyunda önemli bir yer tutmakta ve de ulusal kimliği tehdit etmektedir. Bu çalışma, Kamerun'da ulusal kimlik inşası arzusu ile etnik grupların kitlesel siyasalaşması arasında antagonistik bir ilişki olduğu varsayamına dayanmaktadır. Bu çalışma ile genel olarak Afrika'nın postkolonyal durumunu ve özelde de bizim örnek olayımız olan Kamerun'u anlamaya katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, çok sayıda etnik grubun. Kamerun Devleti'ndeki varlıkları bağlamında, etnisite ile ulusal kimlik inşası dolayısıyla ortaya çıkan problemlerin karşılıklı ilişkisini anlamaya, yorumlamaya ve açıklamaya imkan verir. Bu çalışma, kolonyal dönemden günümüze değin Kamerun ulusal kimliğinin inşası ile ilgili farklı aşamaları inceler ve ayrıca ulusal kimliği inşa eden ve etmekte olan faktörleri ana hatları ile ortaya koyar. Bu çalışma ayrıca bir siyasal katılım formu olan ve siyasal alanda memorandum olarak bilinen olguya dair etnik-bölgesel iddialar bütününü sorgular. Memorandum ile ulusal kimlik arasında ilişkiye bakıldığında, bir siyasal katılım formu olarak memorandumun, istikrarın ve ulusal birliğinin sigortası olan ulusal kimliği zayıflatığı iddiası tartılışlmaktadır. Bu çalışmanın amacı Kamerun'da etnik siyasallaşmanın ulusal kimlik üzerindeki olumsuz etkilerini açıklamaya matuftur. Aynı şekilde, etnik taleplere dayalı devlet politikalarının ulusal birliği ve kimliği güçlendirmediğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As every country around the world, national identity is at the heart of politics in Cameroon. Luc Sindjoun, professor of political science at the University of Yaoundé in Cameroon and former President of African Association of Political Science from 2001 to 2003, said about this phenomena that, national identity is the golden calf of contemporary political societies. However, the phenomenon of claims based on the ethnic or regional belongings has taken an important proportion in Cameroon and seems to challenge national identity. This work is based on the following assumption; there is an antagonist relation between the desire of national identity construction and the regular manipulation of the ethnics groups or the massive politization of ethnic groups in Cameroon. This study contributes to the comprehension of the post-colonial states in Africa in general and Cameroon in particular which constitutes our case study. It permits to understand, interpret and explain the inter-relationships between ethnicity and the problems arising due to the construction of national identity in Cameroon in the context of multiple ethnic groups within the State. This work explored different stages within the construction process of Cameroonian national identity from the colonial period to present day and also outlines the factors that constituted and still constitute that identity. This study also questions a form of ethno-regional claims introduced in the political field known as the ''memorandum'' which is a form of political participation. The study brings memorandum closer to national identity and established a relation to show that this form of political participation weakened national identity. The national identity constitutes the guarantee of stability and national unity. The aim of this study is to bring out the negative impact of ethnic politization of national identity in Cameroon. Equally, to show that governmental policies based on the ethnics claims doesn't contribute to strengthen national unity and national identity.