21. yüzyıl toplumsal hareket partilerinin yükselişi ve krizi: Bolivya'da Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) ve İspanya'da Podemos (Yapabiliriz) örnekleri
Rise and crisis of 21st century social movement parties: Cases of Movement for Socialism (MAS) in Bolivia and Podemos (We can) in Spain
- Tez No: 702515
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışma, İspanya'daki Podemos ve Bolivya'daki MAS vakaları üzerinden siyasi partiler ve toplumsal hareketler arasındaki ilişkilere odaklanmaktadır. Karşılaştırmalı siyaset literatürünün stratejilerinin kullanıldığı bu çalışmanın ilk bölümünde, siyasal partiler ve toplumsal hareket literatürleri incelenmiştir. MAS ve Podemos partilerinin, 21. yüzyılın başında ortaya çıkan yeni bir parti tipolojisinin örneği olduğu savunulmuştur. Çalışmada, Bolivya ve İspanya'daki etnokültürel ve sosyoekonomik talepler ayrı ayrı incelenmiştir. 21. yüzyıl hareket partilerinin ortaya çıkmasına neden olan siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel nedenler tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Son olarak, MAS ve Podemos partilerinin ortaya çıkışı, yükselişi ve krizi tarihsel dönemler içerisinde incelenmiştir. Partilerin, etnokültürel ve sosyoekonomik talepleri eklemleme süreçleri ve bu süreç içerisindeki ulusal kimlik ve bölgesel milliyetçilik ile ilişkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the links between political parties and social movements through cases of MAS in Bolivia and Podemos in Spain. In the first part of the study, the literature of political parties and social movements was examined by using the strategies of the comparative politics literature. It has been argued that the MAS and Podemos emerged as examples of a new party typology at the beginning of the 21st century. In the study, ethno-cultural and socio-economic demands in Bolivia and Spain were investigated separately. The political, social, economic and cultural reasons that led to the emergence of the 21st century movement parties were discussed in the historical process. Finally, in this study, the emergence, rise and crisis of the MAS and Podemos were examined, in the first twenty years of the 21.st century. How the new type political parties articulate the ethno-cultural and socio-economic demands and the relation between national identity and regional nationalism were discussed.