Soren Kierkegaard ve Albert Camus'de umutsuzluk kavramı
The concept of despair according to Soren Kierkegaard and Albert Camus
  1. Tez No: 436823
  2. Yazar: EMRE TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Soren Kierkegaard ve Albert Camus felsefelerinde umutsuzluk kavramının ne anlama geldiği ve onların felsefelerinde bu kavramın nerede yer teşkil ettiği konusudur. Çalışmada Soren Kierkegaard için Umutsuzluk Ölümcül Hastalık adlı eser, Albert Camus için ise Sisyphos Söyleni ve Yabancı adlı eserler araştırmaya kaynaklık eden temel kitaplardır. Umutsuzluk nedir? Umutsuzluk yaşama karşı olağan bir tepki mi yoksa modern insanın yaşamda doğrudan ulaşabileceği zorunlu bir sonuç mudur? Umutsuzluk bireyin Tanrıyla olan ilişkisinde ne ifade etmektedir? Var oluş felsefesinin odak noktasında bulunan umutsuzluk kavramına yönelik sorulan bu türden sorular çalışmada bu kavramı en çok kullanan Soren Kierkegaard ve Albert Camus örnekleminde karşılaştırmalı bir şekilde ele alındı. Umutsuzluk Kierkegaard felsefesinde birey açısından bir iman sorunudur. Birey için umutsuzluk durumu hem bir avantaj hem de dezavantajdır. Birey umutsuzluk halini ancak yaratıcısına sığınarak aşabilir. Bu durumda umutsuzluk bireyi Tanrı'ya götürmesi bağlamında istendik bir durum oluşturmaktadır. Öte yandan birey içinde bulunduğu umutsuzluk durumunu geçici ve sonlu şeylerle aşmaya çalışırsa ya da bu duruma karşı bir tepki oluşturamazsa bu onun için ölümcül bir hastalık olabilmektedir. Çalışmada düşünceleri betimlenen bir diğer filozof olan Albert Camus'de ise umutsuzluk yaşamın saçma döngüsünden ve ölüm kavramından kaynaklanan bir durumdur. Yaşamın sıradanlığı, ölüm ve ölüm gerçeğinden kaynaklanan anlam sorunu bir noktadan sonra birey için katlanılamaz bir hal alır. Artık birey için umutsuzluk söz konusudur. Camus bu sorunun çıkış noktası olarak umut etmeyi önermez. Birey umut ya da intihar etmeden yaşamda yeni bir anlam yaratmak zorundadır. Görüşleri bu şekilde özetlenen Camus felsefesinde umutsuzluk, Kierkegaard felsefesindeki gibi net bir çıkış yoluna sahip değildir. Bu nedenle ki Kierkegaard'da umutsuzluk umuda yol açarken, Camus bir umutsuzluk felsefesi ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to find out what the concept of despair means in the philosophies of Soren Kierkegaard and Albert Camus and to reveal the place of it in them. In the study, the main sources are the books, The Sickness Unto Death (Sygdommen til Døden- 1849) of Kierkegaard and The Myth of Sisyphos (1942) of Albert Camus. What is“despair”? Is it an ordinary reaction to the life or the compulsary result that a modern human being can reach directly in life? What does despair mean in the relation between a human being and God? In this study, these sorts of questions concerning the concept of hopelessness that is at the centre of existantialism are handled comparatively in the samples of Soren Kierkegaard and Albert Camus who used this concept most. 'Despair' in the philosophy of Kierkegaard is a problem of faith of an individual. For a human being, despair is both an advantage and a disadvantage. The individual can only overcome despair by seeking refuge in God. In this case, despair causes a terminal behavior in the context of making the individual closer to God. On the other hand, if an individual tries to overcome desperate situation via temporary and finite things or if he cannot react against that situation it may become a mortal disease for him. Albert Camus; another philosopher whose thoughts are described in this study, asserts that despair is the result of the death and the nonsense lifecycle. The ordinariness of life, death and the problem of meaning arising from death become unbearable after a point. Now it is despair for individual that matters. Camus doesn't suggest being hopeful as a starting point to that problem. The individual has to create a new meaning of life without being hopeful or committing suicide. The term 'despair' summarized in Camus' philosophy does not have a direct way out as in Kierkegard's. For this reason, while despair creates hope in Kierkegard's philosophy, Camus reveals a total despair philosophy.