Sanat-felsefe ilişkisi bağlamında dijital sanatta saçma
Absurd in digital art in the context of the relationship between art and philosophy
- Tez No: 886262
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEYZİ KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
“Sanat-Felsefe İlişkisi Bağlamında Dijital Sanatta Saçma”başlıklı bu çalışmada öncelikle temelleri varoluş felsefesine dayanan saçma ele alınmıştır. Bu bağlamda varoluş felsefesinin düşünürlerinden Soren Kierkegaard'ın, Jean Paul Sartre'ın ve Albert Camus'nün saçma ile ilgili düşünceleri yer almaktadır. Albert Camus saçmayı çoğu eserinde ele almış ve saçmanın sınırlarını çizmiştir. Albert Camus'nün eserleri ile saçma sanatta kendine yer bulmuştur. Güncel sanatta neyin sanat olup neyin olmadığı tartışılan bir konudur. Saçmanın yer aldığı sanat eserleri de bu tartışma içerisindedir. Saçmanın sanat eserlerinde yer alması felsefe ve sanat ilişkisini destekler. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz çağında her geçen gün geleneksel sanat türlerinin yanına yeni medya sanatı türleri eklenmektedir. Dijital sanat, yeni medya sanatının bir uzantısıdır. Araştırmada bazı dijital sanat türleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Araştırmanın kapsamında bu dijital sanatlardaki saçma örnekler incelenecektir. Son olarak kişisel uygulama örneklerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study“Absurd in Digital Art in the Context of the Relationship between Art and Philosophy”, first of all, the absurdity based on the philosophy of existence is approached. In this context, the thoughts of Soren Kierkegaard, Jean Paul Sartre and Albert Camus, who are among the thinkers of existential philosophy, are included. Albert Camus has dealt with absurdity in many of his works and has drawn the boundaries of absurdity. With the works of Albert Camus, the absurd has found its place in art. In contemporary art, what is art and what is not art is a subject of debate. Works of art in which absurdity takes place are also included in this debate. The inclusion of the absurd in works of art supports the relationship between philosophy and art. In today's age where technology is advancing rapidly, new media art types are being added to traditional art types every day. Digital art is an extension of new media art. The research includes information about some types of digital art. Within the scope of the research, absurd examples in these digital arts will be examined. Finally, personal works examples will be included.