Paylaşmaya kadar miras ortaklığının hukuki durumu
  1. Tez No: 436824
  2. Yazar: İBRAHİM KARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Miras ortaklığı, mirasın açılmasıyla birlikte kanun gereği, kendiliğinden ortaya çıkan, geçici nitelikte olan, tüzel kişiliği olmayan ve en az iki mirasçıdan oluşan bir ortaklıktır. Miras ortaklığı genel olarak paylaşmanın gerçekleşmesiyle sona ermekle beraber, ortaklığı sona erdiren tek hal paylaşma değildir. Tereke kapsamında bulunan bir mal veya hak ile ilgili hukuki bir işlem yapılabilmesi yada tasarrufta bulunulabilmesi için kural olarak mirasçıların tamamının elbirliği ile hareket etmesi gerekir.Mirası kabul etmiş olan mirasçılardan her biri, tereke borçlarından müteselsilen ve kişisel malvarlığıyla sorumludur. Mirasçı, alacaklılar kendisine başvurduğunda sadece kendi miras payını ödeyerek sorumluluktan kurtulamaz. Borcun tamamını öder ama kendi payını aşan kısmı diğer mirasçılardan isteyebilir. Mirasçılar terekeyle ilgili dava açmak istediğinde, kural olarak hep birlikte dava açmalı, mirasçılara karşı dava açılmak istendiğinde ise yine kural olarak mirasçıların tamamına karşı dava açılmalıdır. Bununla birlikte mirasçılardan her biri terekedeki hakların korunmasını isteyebilir. Bu korumadan diğer mirasçılar da yararlanır. Mirasçılar, mirasın açılmasından önce veya sonra miras payını diğer bir mirasçıya ya da üçüncü bir kişiye devredebilirler. Mirasın açılmasından önce yapılan devir sözleşmesinin geçerli olabilmesi için mirasbırakanın sözleşmeye katılması ya da sözleşmeyi onaylaması gerekir.
Özet (Çeviri)
Community of heirs is a privity that is generated spontaneously by operation of law with opening of the succession, being temporal, not being legal entity, and consists of at least two person. Community of heirs generally ends with coming true of sharing. On the other hand, it isn't sharing that is the only situation that dissolves the partnership.In order to be taken a legal action or be disposed about a goods or a right that is within the scope of heritage, all of the inheritors need coorperating as a rule. Each one of the inheritors that are inherited is responsible for the debt of heritage severally and with personal assets. When obligees refer to inheritor, it can't wash itself's's hands by paying only itseld's pourparty. Inheritor pays the all debt but it can want the part that exceeds its cut from the other inheritages. If the heritages want to sue about heritage, they have to sue alltogether as a rule. If it is wanted to be sued against heritages, it has to be sued against all of the inheritages as a rule again. In addition to this, each one of the heritages may want to be protected the rights at heritage. Other heritages benefit from this protection. Heritages can assign the pourparty to another heritage or a third one person before or after the opening of the succession. Legator has to attend or confirm the written agreement in order the transfer contract that was made before the opening of the succession to be valid.