Gazetecilik pratiklerinde sosyal medyanın kullanımı: Kayseri örneği
The use of social media in journalism practices: Kayseri sample
  1. Tez No: 436827
  2. Yazar: YEMLİHA KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnternet teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan sosyal medya, her alanda olduğu gibi gazetecilik alanında da önemli değişim ve dönüşümlere neden olmuştur. Bu mecralarla birlikte gazeteciliğin tanımı değişmiş, sunduğu çeşitli içeriklerle gazetecilik zenginleşmiştir. Bünyesinde barındırdığı interaktif uygulamalarla gazetecilik pratiklerinin de önemli değişiklikler yaratmıştır. Sosyal medya, habercilikte geleneksel medyanın tekelini kırarak, geleneksel medyanın haber üretim, dağıtım ve tüketim biçimini etkilemiştir. Yurttaş gazeteciliğinin gelişiminde etkin rol oynayarak, literatüre sosyal medya gazeteciliği, Twitter gazeteciliği adı altında yeni gazetecilik adlandırmaları eklenmiştir. Sosyal medya, vatandaşlara bağımsız bir habercilik ortamı sunarken aynı zamanda haber üretim süreçlerine katılmalarında etkili olmuştur. Herkese kendi medyasını oluşturma imkanı tanıyarak, iletişimde demokratikleşmeye ön ayak olmuştur. Öte yandan da deneyimli gazetecilerin de meslek (haber ve görüntü bulma, yayma, yorum vs.) pratiklerini yapmasına fırsat tanıyan bir habercilik ortamı yarattığı görülmektedir. Gazetecilerin mesleki pratiklerinde sosyal medya önemli bir yer tutmuş ve okuyucularından/izleyicilerinden gelen geri bildirimleri sağlamada etkin rol üstlenmiştir. Haber kaynaklarına bu mecraları dahil eden gazeteciler, kaynak temini, haberin içeriğini güncelleme gibi gazetecilik pratiklerinde sosyal medyayı kullanmaktadır. Zaman zaman bu mecralarda üretilen içeriklerin güvenilir ve gerçek olmaması gazeteciler açısından bir riski de barındırmaktadır. Bu bağlamda da Kayseri'de medya kuruluşlarında çalışan gazetecilerin gazetecilik pratiklerinde sosyal medyayı kullanıp kullanmadığı anket yöntemiyle belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre gazeteciler, sosyal medyadaki her türlü riske rağmen sosyal medyayı gazetecilik pratiklerinde kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media arisen with internet technology caused significant changes and transitions in the field of journalism as in all other areas. The definition of journalism also changed with these courses and enriched with various content offered by it. Social media also made significant changes on the practices of journalism with interactive applications contained within itself. It broke the monopoly of traditional media and affected the production, distribution and consumption type of traditional media accordingly. It played an active role in development of national journalism and new types of journalism under the names of social media journalism and Twitter journalism were added to literature. Social media became effective for the citizens to participate in the news production process while it provides an independent reporting environment for them. It provided the facility for everyone to create their own media and took initiative for democratization in communication. On the other hand, it is seen that it created a reporting environment also for experienced journalists to practice their professions (discovery of news and video, dissemination, reviews, etc.). Social media occupied an important place in professional practices of journalists and got an important role for providing feedbacks coming from reader / audiences. The journalists who added these courses to their news sources are using social media in some journalism practices such as resource procurement and updating the content of the news. The unreality and insecurity of these contents produced in these courses contain a risk for journalists occasionally. In this context, there was also tried with survey method to determine the fact that whether the journalists working in media institutions in Kayseri are using the social media in their journalism practices or not. The journalists, according to the obtained data, are using the social media in their journalism practices, despite all kinds of risks in social media.