Yeni medya ve haberciliğin dönüşümü: Gazetecilik mecrası olarak twitter
New media and the transformation of journalism: Twitter as a platform for journalism
  1. Tez No: 558514
  2. Yazar: METE OGÜN PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İletişim ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, insan yaşamına dair pek çok alanda olduğu gibi habercilik nosyonunda ve gazetecilik pratiklerinde de belirli dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Geleneksel nitelikte kullanılan iletişim kanallarına göre daha hızlı, bütünleşik, etkileşime açık ve kullanımı kolay bir yapıda karşımıza çıkan internet tabanlı teknolojiler, hem araçsal bir perspektifte toplumsal bilginin taşıyıcısı hem de bilginin üretiminin gerçekleştiği mekan olarak gelişimini sürdürmektedir. Bu çalışmada Twitter özelinde internetin, haber üretimi için en önemli hammaddesi“bilgi”olan gazeteciler ve gazetecilik mesleğine olan dönüştürücü etkisi,“Yeni Medya ve Haberciliğin Dönüşümü: Gazetecilik Mecrası Olarak Twitter”başlığı adı altında dört bölüm halinde ele alınmıştır. Çalışmada, internetin uygulama alanlarından biri olan sosyal medyanın, gazetecinin haber üretim pratiklerindeki yeri ve haberciliğin dijital platformlara taşınması ile oluşan gazeteci ile haber tüketicisi ilişkisindeki dönüşümün yansımaları incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında veri toplama yöntemi olarak, aktif biçimde habercilik mesleğini icra eden gazeteciler ile anket uygulaması gerçekleştirilmiş; Twitter özelinde gazetecilerin sosyal medyayı ne ölçüde haber kaynağı olarak gördükleri, haber üretiminde hangi düzeyde yararlandıkları ve haber tüketicisinin etkileşim faktörü temelinde haber üretimindeki yeni konumuna yaklaşımları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in communication and information technologies have brought about certain transformations in the notion of journalism and journalistic practices as in many areas of human life. Internet based technologies, which are encountered in a structure that is faster, integrated, open to interaction and easier to use than traditional communication channels, continue to develop as a carrier of social information in a instrumental perspective and as a place where the production of information is realized. In this study, the transformative effect of the internet, spesific to Twitter, on journalists and the profession of journalism that uses“information”as the most important raw material in order to product news, is discussed in four chapters under the title of“New Media and Transformation of Journalism: Twitter as a platform for Journalism”. In this study, social media that is one of the application areas of the internet and the reflections of transformation in the relation between journalist and news consumer which are formed by the transfer of journalism to digital platforms are examined. In that sense, as a data collection method, a questionnaire was applied with the journalists who actively engaged in journalism. Thanks to the results of questionnaires, in the scope of Twitter, to what extent journalists see social media as a news source, how they benefit them for the news production and their approaches to the new position of Twitter on news production in terms of the basis of interaction factor of news consumers are analyzed.