Bütünleşik pazarlama iletişimi temelinde ilişkisel iletişim modeli: Fast food (Hızlı yemek) marka müşterileri üzerine bir araştırma
Relationship communication model based on integrated marketing communications: An investigation on Fast food brands customer
- Tez No: 436832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk kısmı, bütünleşik pazarlama iletişimi, ilişkisel pazarlama ve anlam oluşturma çalışmalarında uygulanması amacıyla geliştirilen ilişkisel iletişim modelinin unsurları üzerinde detaylı olarak durulduğu iki teorik bölümden oluşmuştur. İlk bölümde bütünleşik pazarlama iletişimi kavramı, özellikleri, gelişimi, bileşenleri, uygulamada karşılaşılan zorlukları ve yararları gibi konular incelenmiştir. İkinci bölümde ilişkisel pazarlama kavramı, ilişkisel pazarlama stratejisinin işletmelere ve müşterilere sağladığı yararları, bütünleşik pazarlama iletişimi ile bağlantısı, ilişkisel iletişim modelinin tanımı, gelişmesinde etkili olan disiplinler ve anlam oluşumunu etkileyen faktörler detaylı bir şekildeincelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında yani üçüncü bölümde; İlişkiselİletişim Modelidoğrultusunda uluslararası pazarda faaliyette bulunan McDonald's ve Burger King markalarının müşterilerine yönelik nitel bir araştırma yapılmıştır. Modelde öne sürülen zamansal ve durumsal boyutları belirlemek için derinlemesine görüşme yöntemiyle veriler toplanmış ve belirlenen kategorilere göre betimsel analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda müşterilerin ilişkisel iletişimi olumlu yönde dikkate aldığı tespit edilmiş ve markaların bütünleşik pazarlama iletişiminde ilişkiliselliği boyutlarıyla kullanmaları yönünde tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, there are two main parts: theory and pratice. The first part of study consist of two theoritical part that focus on detail Integrated Marketing Communications, Relationship Marketing and Relationship Communication Model developed in order to implement means creation in their work. In this first chapter, we examined the ıssue such as concept of ıntegrated marketing communication, features, development and componenets, diffuculties and benefits encountered in application of ıntegrated marketing communication. In the second part has been examined in detail, concept of relationship marketing, company and to customers benefits of relationship marketing strategy, link with ıntegrated marketing communication, definition of Relationship communication model, disciplines which are effective in model development and factors affecting the formation means. In the third part of the study; In line Relationship Communication Model, to customer of McDonald's's and Burger King's brands, which operate in the international market, has made a qualitative research. To determine theproposed models time and situational dimension and collected data through in-depth interviews to find answers to research questions and descriptive analysis was performed according to the specified category. It was determined that customer of brands consider positively relationship communication and there have been advised to use their interrelations and the size of the integrated marketing communications in the research result.