Türk ve Kore hayvan masallarının karşılaştırılması
Comparison of Turkish and Korean animal tales
- Tez No: 436840
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI GÖKSEL TÜRKÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Türk ve Kore Hayvan Masallarının Karşılaştırılması”adlı bu yüksek lisans tezinde 12 Türk, 12 Kore hayvan masalının incelemesine ve karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Çeşitli kitap ve tezlerden metoda dair bilgi edinilmiş; bu eserler masalların incelenmesinde kaynak olarak kullanılmıştır. Ana hatlarıyla dört bölümden oluşan bu çalışmanın Giriş bölümünde yüksek lisans tezinde yapılacak olan çalışma anlatılmıştır. Birinci bölümde masalın tanımı, masalın özellikleri, masalın sınıflandırılması, masal türleri ve hayvan masalları ele alınmıştır. İkinci bölümde Aarne-Thompson ve Eberhard-Boratav kataloglarındaki yerleri tespit edilen masalların özetleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, incelenen masalların temaları, kahramanları ve masalların geçtiği mekânlar tespit edilerek karşılaştırma yoluna gidilmiştir. Dördüncü bölümde, yirmi dört hayvan masal metni verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, yapılan çalışma özetlenmiş, genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde kaynaklar, Türk masalları üzerine yapılan çalışmalar ve özgeçmiş yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
12 Turkish and Korean animal tales' analyzing and comparasion is placed in this master thesis which is called“Comparasion of Turkish and Korean Animal Tales”. Some information has been obtained from various books and thesis about analyzed method. These works have been used as a source of analyzing the tales. This study, consisting mainly four part, the study that will be done master thesis is mentioned in the introduction part. Description of tales, general specialties of tales kinds of tales and description of animal tales have been dealt in the first part.in the Second part, the summary of the tales are given by indicating type of category which we found the numbers Aarne-Thompson and Eberhard Boratav catalogues. By setting the tales' themes, characters and environment we have tried to compare in the third part. In the fourth part, 'twenty four animal fairy tales' text were given. In the Conclusion part of this thesis, our study is summarized and a general assessment for this subject is done. At the end of the study“Bibliography”,“Studies about Turkish fairy tales”and“Curriculum Vitae”section take place.