Кыргыз жана корей тилдериндеги табу жана эвфемизмдер(типологиялык жана маданий жалпылыктар)
Kırgız ve Kore dillerinde tabu ve örtmeceler (tipoloji ve kültürel genellikler)
- Tez No: 893090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAALAYBEK ABDİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İki dil arasındaki benzerlik ve farklılıkları incelerken sadece coğrafi özellikler, anahtar kelimeler ( akrabalık anlamını taşıyan sözcükleri, vücut kısımlarını, hayvan ve bitki adlarını, eylemleri (fiiller) ve sayılar açıklayan sözcükleri içerir) ve gramer özellikleri gibi gerçek şeylere değil, aynı zamanda o halkın kültür ve bilincini yansıtan dilsel özellikler gibi soyut şeylere de dikkat etmek gerekir. Bu nedenle Kore ve Kırgız dillerindeki tabuları ve örtmeceleri araştırıp benzerliklerini ve ortak noktalarını tespit etmeye çalıştık. İnsanın ruhunu ve bilincini yansıtan tabu sözler, eski çağlardan beri toplumda yaygınlaşan özel bir yasak türü olarak kabul edilir. Davranış, belirli kelimelere, adlara vb. Yasaklar koyulmuştur. Tabulara uymamanın çeşitli felaketlere yol açacağına ve hastalıkları getireceğine inanılmıştır. Dini ve batıl inançlara, mitolojik kavramlara inanmak, kaba sözlerden kaçınmak ve toplumda daha birçok yasak ile bağlantılı olarak ortaya çıkan ve kullanılan sözcüklere tabu sözcükler denir. İnsan hayatıyla yakından ilgili tabu kelimeleri incelemek, Kırgız ve Kore dilleri arasındaki ortak özellikleri ve etnografık benzerlikleri bulmayı sağlar. Dilsel ve kültürel farklılıklardan dolayı bazı yerlerde yasak olan kelimeler bazı yerlerde yasaklanmayabilir. Sosyal ve kültürel farklılıklar ülkeden ülkeye, bölgeye, çağdan döneme farklılık gösterir. Bu nedenle, etkilediği dil kültürüne bağlı olarak yasaklı kelimeler sabit değildir, değişmektedir. Dil çok muhafazakardır ve çabuk değişmez, dolayısıyla tabu kelimeler sabit görünebilir. Yukarıdakiler dikkate alındığında, seçmiş olduğumuz konunun bilimsel ve pratik açıdan önemli konulardan biri olduğuna şüphe yoktur.
Özet (Çeviri)
This research delves into the examination of taboos and euphemisms within the linguistic cultures of the Kyrgyz and Korean languages. it delves into the historical positioning and status of the Korean language within the Ural-Altaic language group, drawing on scientifıc research spanning back to the 18th century. The aim is to discem any relationship between the Kyrgyz and Korean languages within this linguistic group by identifying common words associated with taboo topics among speakers ofthese languages. The debate over the validity of the Altaic language theory persists among proponents and opponents, each presenting various evidence to support their viewpoints. However, neither side has provided conclusive evidence that can be universally accepted. Unraveling the origins of languages used by ancient societies and drawing defınitive conclusions poses signifıcant challenges. This research asserts that studying taboo words and euphemisms provides insights not only into the languages but also into the cultures and worldviews of the Turkish and Korean peoples. By comparing similarities and differences, this study aims to contribute to language education within the Ural-Altaic language group. It acknowledges that social and cultural disparities evolve over time and across regions, and bilingualism can be understood through the lens of linguistic cultures.