Türk sigorta sektörü ve ekonomiye katkısı
Turkish insurance sector and contrubution to the economy
- Tez No: 43465
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Gerek bireyler, gerekse işletmeler açısından gelecek belirsizlik taşımaktadır. Risk, gelecekte ortaya çıkması istenmeyen bir olayın gerçekleşme olasılığrolarak nitelenebilir. Söz konusu olayın düşük oranda da olsa gerçekleşmesi, katlanılması zor sonuçlara yol aça bilmektedir. Bu tür risklerin daima gerçekleşmesi günümüzden 4.000 yıl önce sigorta kav ramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sigorta, bireylerin ve işletmelerin karşı karşıya bulunduğu ve kendi imkanları ile karşılamakta zorluk çekeceği riskleri azaltmak ve riskin gerçekleşmesi durumunda ortaya çı kan zararları yaymak amacıyla örgütlenmiş toplumsal kurumdur. Günümüzde sigortacılık, sosyo-ekonomik kayıpların önlenmesi, sermaye birikimi ve kredi olanağı sağlaması, refahı ve vergi gelirlerini artırması, istihdama katkısı ve uluslararası ekonomik ilişkileri geliştirmesi gibi fonksiyonlarından dolayı önemini artırmıştır. Ülkemizde, 1 993 yılında 53'si sigorta ve 4'ü reasürans şirketi olmak üzere toplam 57 şirket faaliyet göstermiştir. Bu 53 sigorta şirketinin 5'i kamu, 34'ü özel olmak üzere 39'u Türk ve 1 4'ü yabancı sermayelidir. Sektördeki sigorta şirketleri faaliyet gösterdikleri yangın, nakliyat, kaza, makina-montaj, dolu, hayvan, hastalık ve hayat dallarında 1989 yılında 1.039 milyar TL prim üretilirken beş yıl sonra cari fiyatlarla % 1 620 (sabit fiyatlarla % 255) artarak 1 6.849 milyar TL'sına ulaşmıştır. Bütün sanayileşmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sigortacılık yatırıma dö nüşebilir fonları daha verimli alanlara yöneltilmesini sağlayan bir sektör olarak görülmektedir. Türk sigorta sektöründe hayat sigortasının gelişmemiş olması ve hayat dışı dallarda likitide ihtiyacının yüksek olması nedeniyle uzun vadeli fonlar oluşturulamamaktadır. Sektörün ürettiği primlerin GSMH'ya oranı 1991'de % 07, 1992'de % 08 olmuştur. Bu oran, Güney Kore'de % 1 1.6, İngiltere'de % 9.7, ABD'de ise % 8.7*dir. Türk sigorta sektörünün gelişmesini engelleyen faktörleri, ekonomik, sosyal, hu kuksal ve diğer faktörler diye dörte ayırarak inceleyebiliriz. Ekonomik faktörlerin başında, bi reylerin ve sigorta şirketlerinin gelişmeleri ve yatırımları ile verimlilikleri üzerinde olumsuz etki yapan enflasyon gelmektedir. Buna ek olarak, Türk sigorta sektörünün piyasa yapısı, primlerin yetersizliği ve rasyonel olarak kullanılmaması ile sigorta şirketlerinin mali yükümlülüklerini sa yabiliriz. Sosyal faktörler olarak, toplumumuzun kaderci yapısı, sigortanın bilinmemesi veII rasyonel davranışın olmaması sayılabilir. Diğer faktörler olarak ise, pazarlama hizmetlerinin eksikliği, yetişmiş personel ve sigortacılık alanındaki araştırmaların yetersizliği, sigorta şir- ketlerininin uzun yıllar sermaye piyasası kapsamı dışında kalması ve şirketlerin dışa açı lamaması gibi etmenleri sayabiliriz. 1985 yılında dünyada 630 milyar $ prim üretilmiş; bu rakam, 1990 yılında 1.350 milyar $'a yükselmiştir. 1990 yılında üretilen toplam primin, % 38'i Kuzey Amerika, % 27'si AB, % 21 'i Japonya ve kalan % 13'ü ise diğer ülkeler taraf ından üretilmiştir. Ülkemizin dünya prim üretimine katkısı 755 milyon $'la % 006'dır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Future is uncertain for both individuals and companies. Risk can be defined as the possibility of an event which is not desired to occur in the future. The occurance of this event, even if its probability is low, can cause unbearable troubles. The realization of such risks re peatedly has originated the concept of insurance 4000 years ago. Insurance is a social institution which is founded with the aim to lessen the risks that individuals and companies face with and that may not be covered by themselves and to spread the losses caused by the realization of risk. Today, insurance is gaining more and more importance because of its functions such as; preventing socio-economic losses, providing accumulation of capital and credit facility, increasing employment, welfare and tax revenue, improving international economic relations and increasing capital flow. In our country, 57 companies, 53 of which insurance companies and 4 reassurance companies, showed activity in 1993 5 of these 53 insurance companies were owned by public and 34 of them by private sector and in total 39 companies have been financed by domestic capital and 14 by foreign capital. In 1989, total worth of premium generated by insurance companies was TL 1.039 billion in the fields of fire, transport, accident, machine-fitting, hail, animal, health and life insurance, five years, later this amount reached to TL 16.849 billion increasing 1620 % (255 % with constant prices) in current prices. In our country, like in all the industrialized countries. Insurance is considered as a sector which directs the funds to more productive fields for invensment. Since life insurance has not developed enough and liquidity requirement in other fields of incurance is high, the long-term funds can not be generated by Turkish insurance sector. The proportion of premium generated to GNP was 0.07 % in 1991 and 0.08 % in 1992. This ratio was 1 1.6 % in South - Korea, 9.7% in England and 8.7 in USA. The factors which impede the development of Turkish insurance sector can be examined by dividing them into four branches as economic, social, legal and other factors. The most important economic factor that effects the incomes, investments and productivity of individuals and that of insurance companies negatively is inflation. The market structure of Turkish in surance sector, inadequacy and irrational usage of the premiums and the financial liabilitiesiv of the companies can be considered as other negative factors. Social factors are fatalism of our society, lack of knowledge about insurance and lack of rational behaviour. Additionally, inadequacy of marketing services, research & development studies and trained personnel, the insurance companies exclusion from capital market context for years and failing to expand their bussines abroad can be considered as other factors. In 1985, premium amounting to USD 630 billion was generated in the world; this amount reached to USD 1.350 billion in 1990. Of the total premium generated in 1990, 38 % was ge nerated by North America, 27 % by European Community, 21 % by Japan and the remaining 13 % by other countries. The contribution of Turkey to insurance premium generation of the world is 0.006 % with USD 755 million.