Bintü'ş-Şâtıʼ Aişe Abdurrahman'ın hayatı, eserleri ve 'Nisâü'n-Nebî' adlı kitabının tahlîl ve tenkîdi
The life and works of Aise Abdurrahman, and the analysis and criticism of her book Nisâü'n-Nebî
- Tez No: 436849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Âişe Abdurrahman, akademi camiâsında karşımıza çıkan önemli bir örnektir. Kaleme aldığı eserleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Özellikle onun temel İslâmî disiplinlerle ilgili olarak tefsîr ve hadis alanlarında eserler telif ettiğini görmekteyiz. Akademik üslupla yazmış olduğu eserleri yanında, tahkîkleri, romanları ve deneme türünde kaleme aldığı çalışmaları da vardır. Çalışmamızın konusunu teşkîl eden Nisâü'n-nebî adlı eseri ise, Âişe Abdurrahman'ın biyografi türü eserlerinden biridir. Kur'ân'ı kendine uğraş edinmiş, onu anlama ve anlatmayı gâye edinmiş olan Âişe Abdurrahman, Rasûlulah'ın mübarek hanesini anlamamız açısından bu eserini önemli bir çalışma olarak bizlere takdîm etmiştir. Âişe Abdurrahman'ın Hz. Peygamber'in eşlerinin hayatlarını konu edindiği bu önemli eserinin daha önce akademik anlamda çalışılmadığı, daha çok tefsîr alanındaki eserleriyle ilgili çalışmaların olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir. Bu önemli boşluğun doldurulması gayesiyle hem Nisâü'n-nebî' adlı eserini tahlîl ettik hem de onun ektiği ilim tohumlarının daha iyi yeşerebilmesi için yapıcı tenkidlerimizi de çalışmamıza dahil ettik.Tezimizin müellifin hayatını, eserlerini içine alan birinci bölümünde kaynak taraması ve analizi tekniğini kullandık. Eserin tahlîl ve değerlendirilmesinin yapıldığı ikinci bölümde ise, yine kaynak taraması ve analizi tekniğini kullandık.
Özet (Çeviri)
Âişe Abdurrahman is an important figure encountered in the world of academia. She penned a wide range of works. We see her compilations of works specifically in the fields of hermeneutics and hadith pertaining to the basic İslamic disciplines. Besides the body of work written in academic style, she produced work in the form of enquiry, novels, and essays. Her work titled Nisâü'n-nebî, which comprises the main topic of our thesis, is one of the works of Âişe Abdurrahman in the form of biography. Âişe Abdurrahman, who took an interest in the the Quran and aspired to master it well enough to teach it, introduced this crucial work as a significant study that enables a deeper understanding of the prophet's blessed house. İt has been found that this compelling work by Âişe Abdurrahman, which explores the lives of the Prophet's wives, has not been studied in an academic context before even though there is an abundance of research about her works in the field of hermeneutics. With the purpose of filling this important gap in the field, we have analyzed her book Nisâü'n-nebî and included in our study some constructive criticism so that the seeds of wisdom she cultivated come into bloom.We used methods of literature review and analysis in the first section which deals with the writer's life and works. İn the second section, which consists of the analysis and criticism of the work, we once again used literature review and analysis method.