Kısasü'l-Enbiya (Rabguzî) üzerine bir dil incelemesi
A linguistic analysis of Kısasü'l–Enbiya (Rabguzî)
  1. Tez No: 436850
  2. Yazar: SEMRA CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARGUNŞAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Orta Türkçenin temsilcisi sayılan Harezm Türkçesi çeşitli dil unsurlarını bünyesinde taşımaktadır. Harezm Türkçesine ait bir eser üzerine olan bu çalışma, 14. yüzyılda Rabguzi tarafından yazılan Kısasü'l-Enbiya adlı eserin gramerini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Temel amacımız, eseri gramer açısından bütün yönleriyle ele alarak yazıldığı dönemin dil ve gramer özelliklerine katkıda bulunmaktır. Çalışmanın giriş bölümünde eserin adı, yazarı ve nüshaları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Eserin gramer özellikleri ses bilgisi (fonoloji), şekil bilgisi (morfoloji) ve cümle bilgisi (sentaks) olmak üzere üç kısımda incelenmiştir. İlk bölümde metinde bulunan isim ve fiil soylu kelimelerin geçirdikleri ses değişimleri ve kelimelerde bulunan ses olayları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise kelimelerin türleri sınıflandırılarak şekil özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Son bölüm olan cümle bilgisi bölümünde ise metnin kelime grupları, ögeleri ve dizilişi gibi hususiyetler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Khwarezm Turkish which is considered as the representative of Middle Turkish carries various language elements within itself. This study which is upon a work belonging to Khwarezm Turkish was prepared in order to detect the grammar of the book named Kısasü'l-Enbiya that was written by Rabguzi in the 14th century. Our fundamental objective is to address all aspects of the work in terms of grammar and to contribute its language and grammatical characteristics of the period that the work was being written. In the introduction of the study detailed information is given regarding the name of the book, the author and its copies. The grammatical features of the book were examined in three parts, including sonics (phonology), morphology and syntax. In the first part the phonetic changes of the noun and verb originated words in the text and sound events in the words were addressed in a detailed manner. In the second part the Morphologies were tried to be revealed by classifying the types of the words. In the syntax part, which is the last part; the characteristics such as the word groups, elements and the strings of the text were emphasized.