Rabgūzī'nin Kıṣaṣü'l-Enbiyā'sında fiilimsilerin anlam bakımından incelenmesi
Semantical examination of gerundials in the Kiṣaṣü'l-Enbiyā of Rabgūzī
  1. Tez No: 593428
  2. Yazar: BİRCAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYUP SERTAÇ AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkçenin tarihi dönemlerinden biri olan Orta Türkçenin temsilcisi sayılan Harezm Türkçesi bir geçiş dönemi olması dolayısıyla karma dil özellikleri gösterir. Harezm Türkçesinin buraya ekle bir yandan Doğu Türkçesi özelliklerini göstermesi öte yandan Oğuzca unsurları barındırması incelemelerde birtakım güçlüklere yol açmaktadır. Bu güçlüklerin aşılması konusunda katkı sağlamak düşüncesiyle cümlede farklı görevlerle karşımıza çıkan, ifade imkânlarını zenginleştiren, anlatımı monotonluktan kurtaran yapılar olarak karşımıza çıkan fiilimsiler; cümleye kattığı anlamlar bakımından incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın giriş bölümünde fiilimsi konusunda farklı görüşlere değinildikten sonra fiilimsilerin işlevlerinden hareketle Türk Dili'nin anlatım kabiliyetinin ortaya konulması amaçlanmıştır.“Rabgūzµ'nin Ḳıṣaṣü'l-Enbiyā'sında Fiilimsilerin Anlam Bakımından İncelenmesi”başlıklı bu çalışma, 14. yy.da Rabġūzī tarafından yazılan Ḳıṣaṣü'l-Enbiyā adlı eserin Aysu ATA tarafından yapılan Ḳıṣaṣü'l-Enbiyā Giriş- Metin- Tıpkıbasım olarak yayımlanan tercümesi üzerine fiilimsiler konusunda yapılmış bir incelemedir.
Özet (Çeviri)
Khorezmian Turkic Language, which is accepted as the representative of the Middle Turkish that is one of the historical periods of Turkish, has the characteristics of a mixed language. In addition to these characteristics, that the Khorezmian Turkic Language not only features the Eastern Turkish characteristics but also involves Oghuz Turkish elements creates certain problems for research studies. In an attempt to contribute to the solution of these problems, the gerundials, which are structures that emerge with different tasks in a sentence, enrich the expression opportunities, and relieve the expression from monotony, were examined concerning the meanings that they add to the sentence. In the introduction part of our study, following various views about the gerundial and based on the functions of the gerundial, it was aimed to reveal the expression skill of the Turkish Language. This study, titled as“Semantical Examination of the Gerundial in the Ḳıṣaṣü'l-Enbiyā of Rabgūzµ”, is an examination over the gerundials of the Ḳıṣaṣü'l-Enbiyā, which was written by Rabġūzī in the 14th century, based on its translation by Aysu ATA published as Introduction-Text-Facsimile.