Maverdi'ye göre devlet, siyaset ve hilafet
State, policy and caliphate in Mawardi
- Tez No: 436852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Maverdi Siyasetçi, Devlet adamı, Hukukçu, Tefsirci, Edebiyatçı ve Felsefeci gibi birçok kimliği taşıyan bir alimdir. Eserlerinin çoğunluğu devlet/hilafet ve siyaset felsefesi ile ilgili konulardan oluşmaktadır ve onun bu alanda söz sahibi olduğu söylenebilir. el-Ahkamü's-Sultaniyye, Nasihatü'l-Müluk, Adabü'l Vezir, Edebü'd-Dünya-ve'd-Din vb. kitapları onun devlet, siyaset ve hilafete ilişkin düşüncelerini yansıtan en önemli eserleridir. Maverdi, el-Ahkamü's-Sultaniyye, Nasihatü'l-Müluk, Adabü'l Vezir, Edebü'd-Dünya-ve'd-Din eserlerini kaleme alırken, kendisinden önceki düşünce birikiminden de önemli ölçüde istifade etmiştir. Öncelikle Allah Rasulü'nün uygulamaları, dört halifenin devlet yönetimi ve devlet, siyaset ve hilafet düşüncesi ile ilgili uygulamalarını göz önünde bulundurduğu, sonra da bu konularda fikir ortaya koymuş diğer kimselerden yararlandığı söylenebilir. Maverdi'ye göre, her devlet bir topluma dayanır ve siyaset sahibi olarak devlet toplumun din, mezhep ve kültür vs. varlıklarını yöneticiler aracılığı ile iyi bir şekilde idare etmelidir. İslam toplumunda yönetici anlamında iş gören halife, işlerin daha iyi yürütülebilmesi için yardımcılara ihtiyaç duymaktadır. Bu yardımcılar vezir, vali, hakim, ordu komutanı vb. kimselerdir ve idari işlerin yürütülmesinde halifenin bu kişilerden yararlanması bir nevi zorunluluktur. Maverdi, devlet ve hilafet makamına geçen yöneticinin siyaset çeşitlerinden, devlet felsefesinden, yönetim felsefesinden ve toplumu idareye ilişkin ilimlerden haberdar olması gerektiği düşüncesindedir.
Özet (Çeviri)
Mawardi is a scholar who own a lot of traits such as politician, statesman, legist, commentator, teacher of literature and philosopher. Most of his work is about state / caliphate and philosophy of politics, therefore one can claim that he has quite good reputation in the field. His most important works in field of state, politics and caliphate are Al-Ahkam al-Sultania, Nasihat al-Mulk, Adabü'l Vezir, Aadab al-Dunya w'al-Din and so on. While creating al-Ahkam al-Sultania, Nasihat al-Mulk, Adabü'l Vezir, Aadab al-Dunya w'al-Din; Mawardi took advantage of previous movement of thoughts and works. It is safe to say that he first considered the Prophet Muhammed's applications, 4 caliph's governance, government, politics and caliphate practices; then took advantage of works of other people who have works in this field. According Mawardi, every state relies on a society and state should govern society's religion, sect, culture and other assets with virtue, via its managers. A caliph, who is in position of a statesman In Islamic society, needs assistants / advisors in order to conduct government work smoothly. These assistants/advisors can be vizier, governor, ruler, commander and it a kind of obligation for caliph to utilize the people in such position. Mawardi is in the opinion that statesman and caliphs should have knowledge about types of politics, state philosophy, management philosophy, society management subjects.