Gençler arasında uyuşturucu madde kullanımının nedenlerinin suç sosyolojisi kapsamında incelenmesi
A study on reasons of drug abuse amongst youth in the scope of crime sociology
  1. Tez No: 436871
  2. Yazar: DURMUŞ BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, uyuşturucu kullanıma neden olan sosyolojik faktörlerin tespit edilmesi ve önleme faaliyetlerine yönelik öneriler getirilmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede halen uyuşturucu madde kullanan,20-22 yaş aralığındaki 32 erkek katılımcı ile 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Amaca yönelik örneklem metodu ile fenomonolojik bir araştırma modeli uygulanan bu çalışmada nitel yöntemler kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde, yakın sosyal çevresi ile kuvvetli bağlar kuramamış gençlerin sapkın davranışlar sergileyen akran grupları ile etkileşime geçtiklerine; bu suçlu arkadaş çevresinden uyuşturucu madde kullanımını öğrendiklerine ve gerilime neden olabilecek şiddet içeren uygulamalara maruz bırakıldıkları durumların kendilerini suçlu davranışın işlenme sıklığının yüksek olduğu ortamlara sevk ettiğine yönelik bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, gençlerin uyuşturucu madde kullanımına karşı korunmasına yönelik olarak çocuk yetiştirme konusunda ebeveyn eğitimleri planlanması, okulların etkinliğinin artırılması, arkadaş/akran gruplarının kontrolünün sağlanması ve gençlerin faydalı aktivitelerle sürekli olarak meşgul edilmesi konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to figure out the sociological factors underlying the drug abuse and bring forward proposals regarding the prevention activities. In this scope, 32 men participants of 20-22 years old were interviewed via a semi-structured interview form consisting of 12 questions. In this study where phenomenological research model as well as a goal-oriented sampling strategy is used, qualitative methods are applied. The results of the interviews reveal that young people who failed to build strong ties with their social environment tend to get in touch with their peers showing aberrant behaviors; that they learn drug use from this circle of guilty peers and the cases where they are subject to the practices of violence causing stress lead them to the environments in which the criminal behaviors are very likely to evolve. As the result of the findings ıt has been suggested that the parental training on protection of children against drug abuse is programmed; greater involvement of the school is achieved, the groups of peers/friends are controlled over and the young people are occupied with useful activities all the time.