Bağımsız denetimde örnekleme yöntemleri
Independent audit sampling methods
- Tez No: 436877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bağımsız Denetimde Örnekleme yöntemi kullanan denetçinin amacı; örneği seçeceği evren hakkında bilgi edinip, sonuçlara ulaşabilmek için makul bir dayanak oluşturmaktır. İstenilen sonuçların daha hızlı, daha az maliyetli ve daha güvenilir olabilmesi için de BDS 530 standardını kullanacaktır. Denetçi, denetim prosedürlerinin uygulanmasında denetim örneklemesi yöntemi kullanmak istediği durumda“Bağımsız Denetimde Örnekleme”standardını kullanır. Bu standart denetçinin, denetim örneklemesini tasarlarken ve seçerken, uygunluk testleri ve maddi doğruluk testlerini uygularken ve örneklem sonucu elde ettiği sonuçları değerlendirirken, istatistiksel örnekleme yöntemi ve istatistiksel olmayan örnekleme yöntemlerini kullanmasını düzenler. Araştırmamız da başta BDS 530 No'lu standart olmak üzere,ulusal ve uluslar arası literatür kaynaklarından faydalanılmıştır.Çalışmamızda ulaştığımız sonuç;Denetçinin görüş oluşturabilmesi için incelemeye alacağı kalemleri seçerken hem istatistiksel hem de istatistiksel olmayan örnekleme yöntemlerini beraber kullandığı yönünde olduğudur.
Özet (Çeviri)
The purpose of using independent auditors in the audit sampling methods;Select the instance to obtain information about the universe,to create a reasonable basis in order to reach results.Desired results faster,less costly and more reliable to be will alsouse the standard BDS530. The auditor audit the implementation of audit procedures in case you want to use sampling method“Sampling Independent Auditors”uses the standard. This standard auditor, the audit when designing the sampling and choosing a compliance testing and substantive testing of implementing and evaluating the results achieved as a result sampling, regulates the use of statistical sampling and non-statistical sampling methods. Our research in particular,including No.530BDS standards,has benefited from national and inter national literature sources.As a result,the auditor's opinon will examine when selecting items to create is that the direction of both statistical and non-statistical sampling methods used together.