Kaan Murat Yanık'ın Uçurtma Mevsimi kitabındaki öykülerin okunabilirlik açısından değerlendirilmesi
An evalutation of Uçurtma Mevsimi story book of Kaan Murat Yanık, in terms of readability
- Tez No: 436898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GEDİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Okunabilirlik kavramı,okuyucu kitlesinin bir metini veya materyali kullanarak elde ettiği başarıya etki eden, basılı olan bütün materyaller ile alakalı olan bütün ögelerin toplamını oluşturmaktadır. Bu araştırmada Kaan Murat Yanık'ın Uçurtma Mevsimi adlı kitabında bulunan öykülerin okunabilirliği değerlendirilmiştir. Bu kitapta bulunan otuz öykü, okutmanlar tarafından okunmuştur. Okutmanlar tarafından on öykü araştırılmaya uygun görülmüştür. Bu on öykünün cümle, kelime ve hece sayıları saptanmıştır. Bu aşamadan sonra öykülerin, hece olarak ortalama kelime uzunluğu ve kelime olarak ortalama cümle uzunluğu belirlenip Ateşman'ın Okunabilirlik Formülü uygulanmıştır. Bu süreçten sonra öykülerin okunabilirlik düzeyleri belirlenmiştir. Uçurtma Mevsimi adlı kitaptan incelenen on öyküden biri kolay, sekizi orta güçlükte ve biri zor güçlüktedir.
Özet (Çeviri)
The concept of a readability interacts on readerships success achieved by using material associated with all printed materials, which are the sum of all the elements. In this research the stories of Uçurtma Mevsimi book of Kaan Murat Yanık was studied in terms of readability.Thirty stories of this book were read by lecturers. Ten suitable stories were chosen by lecturers. Stories sentences, words and syllables counts were determined. After the determination of the average length of a syllable words and average sentence length in words Ateşman's Readablity Formula were used. After this stage the readability level of these stories were determined. The results of the stories that were examined in this book is: one story is in easy level, eight stories are in intermediate level and one story is in hard level.