The implications of Somali Ethiopian war of 1977 on the fall of Somali state in 1991
1991 yılında Somali devlet yıkılma 1977 Somali Etiyopya savaş etkileri
- Tez No: 436897
- Danışmanlar: Prof. Dr. HASSAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Uluslararası olarak Somali son otuz yıldır Somali aşiretleri arasında uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle dünyanın başarısızı ülkelerinden bir olarak görülmekle birlikte, Somali'deki akademisyenler ve devlet misyonları Somali'de barışın tesis edilmesinin ve idarenin neden başarısız olduğunu ve bu uzun süredir devam eden çatışmaların neden hâlâ ve hangi şartlarda devam ettiğini anlayamamaktadırlar. Bu tez Somali'de barış sürecine ve devletin tesis edilmesi çabalarına katkıda bulunmayı amaçlamakta ve Ogaden savaşının Somali'de devletin yıkılmasını ve Somali merkezi hükümetinin parçalanmasını nasıl kolaylaştırdığını incelemektedir. Somali halkı arasındaki yerel inanışlara ve tartışmalara göre Somali ve Etiyopya arasındaki savaş Somali devletinin yıkılması arasında karşılıklı bir ilişki mevcuttur, çünkü birçok Somalili politikacı Somali ve Etiyopya arasındaki savaşın Somali devletinin yıkılışının nedenidir. Ancak bazı akademik tartışmalarda Somali'deki yıkım yazarın hangi açıdan baktığına bağlı olarak başka etken faktörlere dayanmaktadır. 1969'da Somali'de alt rütbeli askeri eksperlerin liderlik yaptığı bir darbe 1969'da seçilmiş hükümetin halkı tatmin edememesi nedeniyle halk tarafından devletin tesisi için son umut olarak görülmüş, ancak askeri hükümet son yirmi yılda Somali hükümetleri arasında popüler olmuş adam kayırmacılık, aşiretçilik ve yolsuzluklar nedeniyle ülkeyi yıkım yoluna sokmuştur. Literatürde devletin tesisi, ulusalcılık ve savaş gibi çeşitli alanlara dayanan bu tezde devletin tesisi ve devletin yıkılması süreçlerini ve Somali-Etiyopya savaşının Somali devletinin tesisi ve devletin yıkılması üzerindeki içermeleri daha iyi anlamak için orijinal bir analitik çerçeve geliştirilmektedir. Teorik araştırma diğer bulguların yanında Somali devlet sorununun Somali devletinin yıkılmasıyla Somali-Etiyopya savaşı (1977 Ogaden savaşı) arasındaki karşılıklı ilişkinin anlaşılmasında yattığı bulgusunu vermiştir, bu yüzden karşılaştırmalı vaka çalışmalarında çerçevesi belirlenen nicel araştırmaların uygulanmasıyla, bu tez yalnızca devletin yıkılmasıyla tesis konularını çevreleyen teorik tartışmaları ileri bir noktaya götürmekle kalmamakta, aynı zamanda Somali tarihiyle ilgili yeni bir anlayış önermekte ve çoğu zaman romantikleştirilen Somali ülkesi için yeni bir teorik çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although internationally Somalia is recognized one of the failed states in the world due to the prolonged conflict between the Somali clans for the last three decades, because of this, most of the scholars and state building missions in Somalia failed to understand the reason why Somali peace building and administration failed and under what conditions of this prolonged conflict still in his continuation. This thesis tries to add contribution for the peace process and state making efforts in Somalia, the core issues examined are the how Ogaden war augmented the state breaking of Somalia and the destruction of the Somali central government. According to the local believes and discussions among Somali people there is interrelation between the Somali Ethiopian war and Somali state destruction as many Somali politicians argue that the Somali Ethiopian war was the reason cause of the state destruction of Somalia, but some academic debates about the cause factors of the Somalia destruction lies in a different factors depending on the angle of which the author looks it. In 1969 a military coup led by the junior military experts took place in Somalia where the people seen the last hope of Somali state making system because of the people's dissatisfaction of the elected state in 1969, however the military government led the country to the destruction path, because of the nepotism, Clannism and corruptions which become popular for the two last decades of the Somali government. Drawing on diverse strands of literature on state-building, nationalism and warfare, the thesis develops an original analytical frame to better understand processes of state-making and state-breaking and the implications of Somali Ethiopian war on the Somali state building and state breaking. The theoretical research presented finds, amongst others, that Somali state problem lies to understand the correlation between Somali state destruction and the Somali Ethiopian war (Ogaden war in 1977) therefore applying qualitative research framed in comparative case studies the thesis not only advances the theoretical debate surrounding issues of state destruction and state-making, but also offers novel insights into Somalia's history and presents new theoretical findings on the frequently romanticized case of Somaliland.