İlköğretim ikinci kademe 7. sınıf Türkçe ders kitabı metinlerinin sözcük türleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of primary school 7th garde Turkish text book texts in terms of word class
  1. Tez No: 436900
  2. Yazar: MAHMUT ARPAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GEDİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, İlköğretim 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'nda bulunan metinlerdeki sözcük türlerinin metin türlerine göre dağılımını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın modeli, betimsel tarama modelidir. Yapılan bu çalışmada, MEB Yayınları'nın 2015-2016 eğitim-öğretim yılında okutulan İlköğretim 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı incelenmiştir. Toplam 6 temadan ve 30 metinden oluşan ders kitabının içeriğinde sözcük türlerinin metin türlerine göre dağılımı ve oranları incelenmiş, metinlerin içerik çözümlemeleri frekans analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonunda, İlköğretim 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı için seçilmiş olan metinlerin sözcük türlerini örneklendirecek yeterli sözcük sayısından oluştuğu tespit edilmiştir. Metinlerin hepsinde en yüksek oranda ada örnek verilirken en az oranda örneğin ünleme verildiği ve sözcük türlerinin dağılımının metin türlerine göre değiştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the distribution of the world classes within the texts in the Primary School 7th Grade Turkish Text Book. The research model is a descriptive research model. The 7th Grade Turkish Text Book of Ministry of Education Publications was examined that used in 2015-2016 academic year. The world classes' distribution and ratios were examined in terms of text types within the text book which consists of 6 themes and 30 texts. Also the texts' content analysis was done by frequency analysis. It is determined that the texts chosen for Primary School 7th Grade Turkish Text Book has enough number of words that exemplify the word classes. It is concluded that the noun exemplified the most, the exclamation exemplified the least in all texts and the distribution of the world classes varies according to the text types.